GET SOCIAL 
SHOP NOW AT:
WRANGLER.COM

Bull Riders Take Center Stage at National Western on Monday

By Susan Kanode
For the National Western Stock Show

DENVER (January 16, 2017) – Jordan Hansen entered the National Western Stock Show Rodeo confident and ready to ride bulls.

That attitude comes from momentum from being the 2016 Canadian Pro Rodeo Association champion bull rider, a title he earned in Edmonton, Alberta, last December. That was a title that he had worked very hard to achieve after missing four months of action with a broken ankle suffered at Cheyenne Frontier Days in Wyoming last July.

He returned to Canada for a doctor to put the pieces back together. Tocthree plates and 10 screws later, doctors weren’t sure he would be ready to ride at the Canadian Finals Rodeo. Hansen had other plans, worked hard at rehabilitating the ankle and rode five out of six bulls there.

He took the lead in the first round here at the National Western on Monday afternoon with an 87.5-point effort on Cervi Championship Rodeo’s bull named Vitalix White Smoke. Soon after he made his ride, Wrangler National Finals Rodeo qualifier Joe Frost, from Randlett, Utah, rode Bar T Rodeo’s Back To Black for 86.5 ride. Frost is now in second place in the first round.

Both of these men will ride their second bulls in the Denver Coliseum Tuesday night, Jan. 17th at the 7 p.m. performance. There is also an Exceptional Rodeo featuring contestants and special needs children at 11:30 a.m. in the Denver Coliseum.

DENVER (January 16, 2017) — The following are unofficial results from the National Western Stock Show Rodeo sanctioned by the Professional Rodeo Cowboys Association.

Ninth Performance —

Bareback Riding: 1, Clint Laye, Pocatello, Idaho, 81.5 points on Bar T Rodeo’s Double Vision. 2, Cory Brown, Ola, Ark., 78. 3, Dantan Bertsch, Eastland, Saskatchewan, 77. 4, Jake Brown, Cleveland, Texas, 74.

Steer Wrestling: 1, Heath Thomas, Hamphill, Texas, 4.2. 2, Tom Lewis, Lehi, Utah, 5.9. 3, Cody Pratt, Pueblo, Colo., 6.5. 4, Shane Frey, Duncan, Okla., 8.4.

Team Roping: 1, (tie) Bubba Buckaloo, Kingston, Okla., and Jake Smith, Broken Bow, Okla.; and Jhett Trenary, Salida, Colo., and Bret Trenary, Salida, Colo.; 5.0. 3, Anthony Lucia, Weatherford, Okla., and Seth Jones, Decatur, Texas, 5.3. 4, Wade Nelson, Faith, S.D., and Wylee Nelson, Faith, S.D., 5.8.

Saddle Bronc Riding: 1, Alan Gobert, Browning, Mont., 77.5 points on Bar T Rodeo’s Rockin Ruby. 2, Colton Miller, Lance Creek, Wyo., 76.5. 3, Chanse Darling, Hyattville, Wyo., 75. 4, Dawson Jandreau, Kennebec, S.D., 72.

Tie-Down Roping: 1, Tyler Prcin, Alvord, Texas, 9.4 seconds. 2, Josh Peek, Pueblo, Colo., 10.4. 3, Clay Long, Springtown, Texas, 11.6. 4, Clint Robinson, Spanish Fork, Utah, 12.5.

Women’s Barrel Race: 1, Jamie Barrow, Snyder, Texas, 15.70 seconds. 2, Kathy Korell-Rach, Loveland, Colo., 15.86. 3, Erin Williams, Dickinson, N.D., 15.94. 4, Hali Scott, Rye, Colo., 16.48.

Bull Riding: 1, Jordan Hansen, Okotoks, Alberta, 87.5 points on Cervi Championship Rodeo’s Vitalix White Smoke. 2, Joe Frost, Randlett, Utah, 86.5. 3, Shad Heiner, Morgan, Utah, 80. 4, Jacob Smith, LaSalle, Colo., 72.

Current Leaders —

Bareback Riding: (first round) 1, Logan Corbett, Las Cruces, N.M., 87 points on Calgary Stampede’s Xplosive Skies. 2, (tie) Buck Lunak, Cut Bank, Mont., and Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 83.5. 4, Kody Lamb, Sherwood Park, Alberta, 82.5. (second round) 1, Richmond Champion, The Woodlands, Texas, 85 on Calgary Stampede’s Tootsie Roll. 2, Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 84.5. 3, Kody Lamb, Sherwood Park, Alberta, 83. 4, Seth Hardwick, Ranchester, Wyo., 81. (total on two) 1, Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 168. 2, Kody Lamb, Sherwood Park, Alberta, 165.5. 3, Logan Corbett, Las Cruces, N.M., 161. 4, Buck Lunak, Cut Bank, Mont., 160.5.

Steer Wrestling: (first round) 1, (tie) Luke Branquinho, Los Alamos, Calif.; Heath Thomas, Hemphill, Texas; and Jule Hazen, Ashland, Kan., 4.2 seconds each. 4, Will Lummus, West Point, Miss., 4.4. 4 (second round) 1, Ryan Swayze, Freedom, Okla., 3.4. 2, Jason Thomas, Benton, Ark., 3.8. 3, (tie) Cameron Morman, Glen Ullin, N.D.; Gary Gilbert, St. Cloud, Fla.; and Matt Reeves, Cross Plains, Texas; 4.1. (total on two) 1, Gary Gilbert, St. Cloud, Fla., 8.9. 2, (tie) Jule Hazen, Ashland, Kan., and Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., 9.0. 4, Blaine Jones, Templeton, Calif., 9.2.

Team Roping: (first round) 1, Kelsey Parchman, Cumberland City, Tenn., and Kinney Harrell, Marshall, Texas, 4.6 seconds. 2, (tie) Bubba Buckaloo, Kingston, Okla., and Jake Smith, Broken Bow, Okla.; and Jhett and Bret Trenary, Salida, Colo.; 5.0. 4, Robert Ansley, Moriarity, N.M., and Shad Chadwick, Cave Creek, Ariz., 5.2. (second round) 1, Olin Pulham, Payson, Utah and Thad Ward, Howell, Utah, 4.1. 2, Tanner Baldwin, Vale, Ariz., and Tanner Luttrell, Oroville, Calif., 4.2. 3, Philip McCoy, Beggs, Okla., and Josh Fillmore, Penrose, Colo., 4.6. 4, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Joel Bach, Mount Vernon, Texas, 4.9. (total on two) 1, Kelsey Parchman, Cumberland, City, Tenn., and Kinney Harrell, Marshall, Texas, 9.6. 2, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Joel Bach, Mount Vernon, Texas, 11.4. 3, Tanner Baldwin, Vale, Ariz., and Tanner Luttrell, Oroville, Calif., 15.3. 4, Philip McCoy, Beggs, Okla., and Josh Fillmore, Penrose, Colo., 20.1.

Saddle Bronc Riding: (first round) 1, Will Smith, Marshall, Mo., 88 points on Calgary Stampede’s Stampede Warrior. 2, Audy Reed, Spearman, Texas, 86. 3, Shade Etbauer, Goodwell, Okla., 85.5. 4, (tie) Brady Nicholes, Hoytesville, Utah, and Hardy Braden, Welch, Okla., 82.5 each. (second round) 1, Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 85 points on Calgary Stampede’s Sergeant Whitney. 2, Audy Reed, Spearman, Texas, 82.5. 3, Hawkins Boyce, Malad, Utah, 81.5. 4, (tie) Sterling Crawley, Stephenville, Texas, and Will Smith, Marshall, Mo., 81. (total on two) 1, Will Smith, Marshall, Mo., 169. 2, Audy Reed, Spearman, Texas, 168.5. 3, Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 166.5. 4, Hardy Braden, Welch, Okla., 162.5.

Tie-Down Roping: (first round) 1, Monty Lewis, Hereford, Texas, 7.6. 2, Marcos Costa, Childress, Texas, 7.8. 3, Ryle Smith, Oakdale, Calif., 8.0. 4, (tie) Will Howell, Stillwater, Okla., and J.D. McQuistion, Collinsville, Texas, 8.1 each. (second round) 1, (tie) Caddo Lewellan, Morrison, Okla., and Ike Fontenot, Ville Platte, La., 7.9. 3, Marcus Theriot, Poplarville, Miss., 8.0. 4, Dillon Holder, Eugene, Mo., 8.3. (total on two) 1, Marcos Costa, Childress, Texas, 16.2. 2, Monty Lewis, Hereford, Texas, 17.0. 3, Rhen Richard, Roosevelt, Utah, 17.9. 4, J.C. Malone, Hooper, Utah, 18.4.

Women’s Barrel Race: (first round) 1, (tie) Dena Kirkpatrick, Post, Texas, and Cayla Small, Burneyville, Okla., 15.38 seconds each. 3, Hailey Kinsel, Cotulla, Texas, 15.41. 4, Kali Parker, Wendell, Idaho, 15.46. (second round) 1, Kali Parker, Wendell, Idaho, 15.34. 2, Hailey Kinsel, Cotulla, Texas, 15.46. 3, Rainy Pratt, Stephenville, Texas, 15.51. 4, Michele McLeod, Whitesboro, Texas, 15.56. (total on two) 1, Kali Parker, Wendell, Idaho, 30.80. 2, Hailey Kinsel, Cotulla, Texas, 30.87. 3, Sidney Forest, Lipan, Texas, 31.06. 4, Cayla Small, Burneyville, Okla., 31.13.

Bull Riding: (first round) 1, Jordan Hansen, Okotoks, Alberta, 87.5 points on Cervi Championship Rodeo’s Vitalix White Smoke. 2, Joe Frost, Randlett, Utah, 86.5. 3, Mike Sparks, Caldwell, Idaho, 85.5. 4, Cain Smith, Pendleton, Ore., 85. (second round) 1, Dustin Bowen, Waller, Texas, 86 on Cervi Championship’s Slim Kitty. 2, Trevor Reiste, Linden, Iowa, 84.5. 3, (tie) Jeff Berturs, Avon, S.D., and Elliot Jacoby, Fredericksburg, Texas, 81.5. (total on two) 1, Dustin Bowen, Waller, Texas, 168.5. 2, Trevor Reiste, Linden, Iowa, 163. 3, Chase Robbins, Marsing, Idaho, 160. 4, Riker Carter, Stone, Idaho, 137.