GET SOCIAL 
SHOP NOW AT:
WRANGLER.COM

Cody Wright Back in Form at National Western Stock Show Rodeo

By Susan Kanode
For the National Western Stock Show

DENVER – If the way he is riding at the National Western Stock Show Rodeo is any indication, saddle bronc rider Cody Wright from Milford, Utah will be headed to his 15th Wrangler National Finals Rodeo (NFR) next December.

Cody, his brother Spencer and son Rusty all rode at the ninth performance in the Denver Coliseum on Tuesday night representing their home town of Milford, Utah. Cody had the high-marked ride of the rodeo at 81 points and is now tied for second in the first round. His success came aboard Summit Pro Rodeo’s Spider Woman.

Spencer and Rusty both had 78-point rides which is unlikely to get them checks in the first round. However, all three of them have their second-round horses here at the Wednesday afternoon performance. They each have another opportunity to place in that round and with good scores could be among the top 12 saddle bronc riders that advance to the U.S. Bank Championship Finals on Sunday.

A shoulder injury at the 2014 NFR kept Cody out of action for a big part of the season last year. He finished 20th in the world standings, outside of the top 15 who compete in Las Vegas at rodeo’s championships. Rusty made his first trip there last December and he and Cody are trying to become the first father-son duo to qualify for the NFR.

Splitting up the Wright trio on Tuesday was Curtis Garton, a native of New Zealand who was 79. Garton also is hoping to make history with an NFR qualification as the first qualifier to represent his homeland.

Professional Rodeo Cowboys Association action continues in the Denver Coliseum on Tuesday at 7 p.m.

The following are unofficial results from the National Western Stock Show Rodeo sanctioned by the Professional Rodeo Cowboys Association.

Ninth Performance —

Bareback Riding: 1, Orin Larsen, Inglis, Manitoba, 81 points on Cervi Championship’s Vitalix Orphan Child. 2, Jamie Howlett, Snyder, Texas, 80. 3, (tie) Anthony Thomas, The Kimberly, Australia, and Tyler Nelson, Victor, Idaho, 77.

Steer Wrestling: 1, Chason Floyd, Buffalo, S.D., 4.1 seconds. 2, Richard Coats, Hastings, Neb., 5.0. 3, Kody Woodward, Dupree, S.D., 5.1. 4, Wyatt Johnson, Hoyt, Colo., 5.6.

Team Roping: 1, Will Clark and Kolby Miller, Erin, Tenn., 4.9 seconds. 2, John Alley, Adams, Tenn., and Clark Adcock, Smithville, Tenn., 6.0. 3, Charly Crawford, Prineville, Ore., and Will Woodfin, Marshall, Texas, 6.3. 4, Chad Masters, Cedar Hill, Tenn., and Travis Graves, Jay, Okla., 6.4.

Saddle Bronc Riding: 1, Cody Wright, Milford, Utah, 81 points on Summit Pro Rodeo’s Spider Woman. 2, Curtis Garton, New Zealand, 79. 3, (tie) Rusty and Spencer Wright, Milford, Utah, 78 each.

Tie-Down Roping: 1, Terry Graff, Long Pine, Neb., 10.7. 2, Matt Peters, Hot Springs, S.D., 10.9. 3, Joe Keating, Sour Lake, Texas, 11.2. 4, Taylor Christensen, Plain City, Utah, 14.6.

Women’s Barrel Race: 1, Mary Burger, Pauls Valley, Okla., 15.50 seconds. 2, Ashley Day, Volborg, Mont., 15.67. 3, Kimmi Wall, Roosevelt, Utah, 15.69. 4, Tracy Nowlin, Nowata, Okla., 15.73.

Bull Riding: (three rides) 1, Trevor Kastner, Ardmore, Okla., 82.5 points on Cervi Championship’s Block Head. 2, Elliot Jacoby, Fredericksburg, Texas, 81. 3, Tyler Bingham, Honeyville, Utah, 76.

Current Leaders —

Bareback Riding: (first round) 1, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 87 points on Summit Pro Rodeo’s Arapahoe. 2, (tie) Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, and Jake Brown, Hillsboro, Texas, 84 each. 4, Winn Ratliff, Leesville, La., 83. (second round) 1, Jake Brown, Hillsboro, Texas, 90 points on Calgary Stampede’s Reckless Margie. 2, Casey Colletti, Pueblo, Colo., 84. 3, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 82. 4, Tyler Waltz, Martin, Tenn., and Teddy Athan, Livermore, Calif., 78. (total on two) 1, Jake Brown, Hillsboro, Texas, 174. 2, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 169. 3, Casey Colletti, Pueblo, Colo., 165. 4, Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 155.

Steer Wrestling: (first round) 1, Sam Olson, Buffalo, S.D., 4.0 seconds. 2, Baylor Roche, Tremonton, Utah, 4.1. 3, Nick Guy, Sparta, Wis., 4.3. 4, Tanner Brunner, Ramona, Kan., 4.4. (second round) 1, Seth Brockman, Wheatland, Wyo., 3.2. 2, (tie) Kyle Irwin, Robertsdale, Ala., and Jeff Johnston, Thedford, Neb., 3.7 each. 4, Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., 3.9. (total on two) 1, Baylor Roche, Tremonton, Utah, 8.7. 2, Nick Guy, Sparta, Wis., 9.2. 3, Clayton Moore, Pouce Coupe, British Columbia, 9.8. 4, Tyler Pearson, Louisville, Miss., 10.5.

Team Roping: (first round) 1, Will Clark and Kolby Miller, Erin, Tenn., 4.9 seconds. 2, Pate Norell, Delta, Colo., and Jesse Jolly, Agate, Colo., 5.1. 3, J.T. Taylor, Banning, Calif., and Brandon Bates, Romoland, Calif., 5.2. 4, (tie) Brandon Beers, Powell Butte, Ore., and Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz.; and Coleman Proctor, Pryor, Okla., and Buddy Hawkins, II, Columbus, Kan., 5.4 seconds each. 4, Paul David Tierney, Oral, S.D., and Trey Yates, Pueblo, Colo., 5.5. (second round) 1, Riley and Brady Minor, 5.0. 2, Paul Beckett, Laramie, Wyo., and Chad Wahlert, Kersey, Colo., 5.1. 3, (tie) Drew Horner, Plano, Texas, and Trey Johnson, Weatherford, Texas; and Brandon Webb, Carrizo Springs, Texas, and Mickey Gomez, Holland, Texas; 5.4. (total on two) 1, Coleman Proctor, Pryor, Okla., and Buddy Hawkins, II, Columbus, Kan., 10.9. 2, Paul David Tierney, Oral, S.D., and Trey Yates, Pueblo, Colo., 11.4. 3, Chase Wiley, Charlotte, Texas, and Ace Pearce, Washington, Texas, 11.8. 4, Paul Beckett, Laramie, Wyo., and Chad Wahlert, Kersey, Colo., 12.2.

Saddle Bronc Riding: (first round) 1, Roper Kiesner, Ripley, Okla., 82 points on Cervi Championship’s Pinball Wizard. 2, (tie) CoBurn Bradshaw, Beaver, Utah, and Cody Wright, Milford, Utah, 81 each. 4, (tie) Jacobs Crawley, Boerne, Texas, and Curtis Garton, New Zealand, 79 each. (second round) 1, Ben Londo, San Luis Obispo, Calif., 83 points on Calgary Stampede’s Umber Bubbles. 2, Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 82. 3, Clay Elliott, Nanton, Alberta, 80. 4, (tie) Sam Spreadborough, Snyder, Texas, and Will Smith, Marshall, Mo., 79. (total on two) 1, Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 161. 2, Clay Elliott, Nanton, Alberta, 158. 3, Sam Spreadborough, Snyder, Texas, 157. 4, CoBurn Bradshaw, Beaver, Utah, 153.

Tie-Down Roping: (first round) 1, Marcos Costa, Childress, Texas, 7.5 seconds. 2, (tie) Trevor Brazile, Decatur, Texas, and Cody McCartney, Ottowa Lake, Minn., 7.6. 4, (tie) Tyson Durfey, Weatherford, Texas, and Adam Gray, Seymour, Texas, 7.8. (second round) 1, Sterling Smith, Stephenville, Texas, 7.0 seconds. 2, Timber Moore, Aubrey, Texas, 7.1. 3, Cody Ohl, Hico, Texas, 7.4. 4, Jordan Ketscher, Squaw Valley, Calif., 7.5. (total on two) 1, Sterling Smith, Stephenville, Texas, 15.4. 2, Tyson Durfey, Weatherford, Texas, 15.9. 3, Trevor Brazile, Decatur, Texas, 16.3. 4, Kyle Lucas, Carstairs, Alberta, 17.2.

Women’s Barrel Race: (first round) 1, (tie) Shelby Herrmann, Stephenville, Texas, and Dena Kirkpatrick, Post, Texas, 15.30 each. 3, Ivy Conrado, Hudson, Colo., 15.35. 4, Mary Burger, Pauls Valley, Okla., 15.50. (second round) 1, Kali Parker, Wendell, Idaho, 15.27. 2, Ivy Conrado, Hudson, Colo., 15.33. 3, Shelby Herrmann, Stephenville, Texas, 15.35. 4, Kim Couch, Rattan, Okla., 15.38. (total on two) 1, Shelby Herrmann, Stephenville, Texas, 30.65. 2, Ivy Conrado, Hudson, Colo., 30.68. 3, (tie) Kim Couch, Rattan, Okla., and Kali Parker, Wendell, Idaho, 30.95.

Bull Riding: (first round) 1, (tie) Joe Frost, Randlett, Utah, on Mo Betta Rodeo’s Broadway Joe and Bart Miller, Pleasanton, Neb., Cervi Championships Slim Kitty, 87 points each. 3, (tie) Dustin Bowen, Waller, Texas, and Cody Campbell, Summerville, Ore., 83. (second round) 1, Cody Campbell, Summerville, Ore., on 4L & Diamond S Rodeo’s Sandi’s Dream. 2, Cody Teel, Kountze, Texas, 82.5. 3, Josh Koschel, Nunn, Colo., 82. 4, Lon Danley, Tularosa, N.M., 80.5. (total on two) 1, Cody Campbell, Summerville, Texas, 167.5. 2, Joe Frost, Randlett, Utah, 162. 3, Josh Koschel, Nunn, Colo., 159. (on one) 4, Bart Miller, Pleasanton, Neb., 87.

Courtesy of PRCA