GET SOCIAL 
SHOP NOW AT:
WRANGLER.COM

Competition Winding Down at National Western

By Susan Kanode
For the National Western Stock Show

DENVER – There are just five more performances left at the National Western Stock Show rodeo before the final performance on Sunday where the 2016 rodeo champions will be crowned.

Five performances might seem like a lot, but here it means that 13 of the 19 total have already been completed. Professional Rodeo Cowboys Association events started in the Denver Coliseum Jan. 15. Contestants have two full rounds of competition where their scores and times are added together to determine who will compete at Sunday’s U.S. Bank Championship Finals.

Two contestants that were here the first two performances jumped into the lead in their events and have maintained that position. Shelby Herrmann from Stephenville, Texas, took command in the Women’s Professional Rodeo Association barrel race with runs of 15.35 and 15.30. She leads the overall standings with 30.65, a narrow margin over Colorado’s Ivy Conrado who has a total of 30.68.

In the steer wrestling, Baylor Roche, from Tremonton, Utah is at the top of the leaderboard with a total time of 8.7 seconds. Roche, who qualified for his first Wrangler National Finals Rodeo last year is half a second ahead of Nick Guy from Sparta, Wis.

There are new leaders in the team roping after Thursday’s competition. Clay Smith from Broken Bow, Okla., and Paul Eaves from Lonedell, Mo., moved into the top spot with a total time of 10.3 seconds on two head. Adam Rose, from Willard, Mo., and Walt Woodard moved into a tie for second place with Kansas residents Coleman Proctor and Buddy Hawkins, III. Both teams roped two steers in 10.9 seconds. They are all looking good for Sunday’s finals where the lion’s share of the prize money will be paid.

Professional Rodeo Cowboys Association action continues in the Denver Coliseum on Thursday with performances at 1:30 and 7:30 p.m.

The following are unofficial results from the National Western Stock Show Rodeo sanctioned by the Professional Rodeo Cowboys Association.

Twelfth Performance —

Bareback Riding: 1, Taylor Price, Huntsville, Texas, 80 points on Cervi Championship’s Tino’s Juarez. 2, Austin Foss, Terrebonne, Ore., 78. 3, Cody Kiser, Carson City, Nev., 71. 4, Weston Garrett, Gillette, Wyo., 70.

Steer Wrestling: 1, Payden McIntyre, Douglas, Wyo., 5.3 seconds. 2, Bray Armes, Ponder, Texas, 5.7. 3, Cole McNamee, Pine Bluffs, Wyo., 6.6. 4, Talon Sterkel, Brighton, Colo., 10.0.

Team Roping: 1, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Quinn Kesler, Holden, Utah, 4.8 seconds. 2, (tie) Guy Howell, Belle Fourche, S.D., and Jhett Johnson, Casper, Wyo.; and Tyler and Trevor Schnaufer, Pueblo, Colo.; 5.2 each. 4, Clay Smith, Broken Bow, Okla., and Paul Eaves, Lonedell, Mo., 5.3.

Tie-Down Roping: 1, E.J. Panetta, Sheridan, Wyo., 8.8 seconds. 2, (tie) Randall Carlisle, Athens, La., and Justin Brinkerhoff, Corrine, Utah, 9.8. 4, Matt Shiozawa, Chubbock, Idaho, 12.3.

Women’s Barrel Race: 1, Shelly Anzick, Shepherd, Mont., 15.43 seconds. 2, Jessi Fish, Franklin, Tenn., 15.50. 3, Calyssa Thomas, Harrold, S.D., 15.57. 4, Kelley Schnaufer, Pueblo, Colo., 15.60.

Bull Riding: (three rides) 1, Jordan Hansen, Okotoks, Alberta, 78.5 points on Summit Pro Rodeo’s Ben Johnson. 2, Tyler Willis, Laramie, Wyo., 71. 3, Adam Jamison, Okotoks, Alberta, 70.

Thirteenth Performance —

Bareback Riding: 1, Nate McFadden, Elsmere, Neb., 78 points on Cervi Brother’s NWSS Migraine Mistress. 2, Wyatt Clark, Wellfleet, Neb., 74. 3, Sylvan La Cross, Baker, Mont., 73. 4, Justin Miller, Billings, Mont., 71.

Steer Wrestling: (three times) 1, Casey Martin, Sulphur, La., 5.4 seconds. 2, Bray Armes, Ponder, Texas, 6.4. 3, Payden McIntyre, Douglas, Wyo., 7.8.

Team Roping: 1, Jr. Dees, Aurora, S.D., and Matt Zancanella, Aurora, S.D., 5.8 seconds. 2, Clay Tryan, Billings, Mont., and Jade Corkill, Fallon, Nev., 6.0. 3, J.B. and Levi Lord, Sturgis, S.D., 6.4. 4, Casey Hicks, Poplar Bluff, Mo., and Tanner Ward, Wister, Okla., 11.9.

Saddle Bronc Riding: (three rides) 1, Taos Muncy, Corona, N.M., 84 points on Calgary Stampede’s Utica Jilt. 2, Cort Scheer, Elsmere, Neb., 78. 3, Isaac Diaz, Desdemona, Texas, 75.

Tie-Down Roping: 1, Matt Shiozawa, Chubbock, Idaho, 9.8. 2, Trey McKinsey, III, Clinton, Okla., 10.0. 3, E.J. Panetta, Sheridan, Wyo., 21.1. 4, Bryson Sechrist, Apache, Okla., 24.7.

Women’s Barrel Race: 1, Sherrylynn Johnson, Henryetta, Okla., 15.66. 2, Chelsea Moore, Pouce Coupe, British Columbia, 15.70. 3, Jana Griemsman, Piedmont, S.D., 15.80. 4, C.J. Vondette, Rifle, Colo., 15.82.

Bull Riding: 1, Cody Rostockyj, Lorena, Texas, 84.5 points on Burch Rodeo’s Brown Eyes. 2, Cory Maier, Timber Lake, S.D., 82.5. 3, Pistol Robinson, Coolidge, Texas, 80. 4, Rorey Maier, Timber Lake, S.D., 78.

Current Leaders —

Bareback Riding: (first round) 1, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 87 points on Summit Pro Rodeo’s Arapahoe. 2, Austin Foss, Terrebonne, Ore., 84.5. 3, (tie) Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, and Jake Brown, Hillsboro, Texas, 84 each.5, Winn Ratliff, Leesville, La., 83. 6, Taylor Price, Huntsville, Texas, 82. (second round) 1, Jake Brown, Hillsboro, Texas, 90 points on Calgary Stampede’s Reckless Margie. 2, Casey Colletti, Pueblo, Colo., 84. 3, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 82. 4, Tyler Waltz, Martin, Tenn., and Teddy Athan, Livermore, Calif., 78. 6, (tie) Devan Reilly, Sheridan, Wyo.; Dylan Wahlert, Casper, Wyo., and Buck Lunak, Cut Bank, Mont., 77. (total on two) 1, Jake Brown, Hillsboro, Texas, 174. 2, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 169. 3, Casey Colletti, Pueblo, Colo., 165. 4, Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 155. 5, (tie) Anthony Thomas, The Kimberley, Australia and Orin Larsen, Inglis, Manitoba, 153.

Steer Wrestling: (first round) 1, Sam Olson, Buffalo, S.D., 4.0 seconds. 2, Baylor Roche, Tremonton, Utah, 4.1. 3, (tie) Nick Guy, Sparta, Wis., and Cody Pratt, Pueblo, Colo., 4.3 each. 5, Tanner Brunner, Ramona, Kan., 4.4. 6, (tie) Kyle Whitaker, Chambers, Neb., and Clayton Moore, Pouce Coupe, British Columbia, 4.8. (second round) 1, Seth Brockman, Wheatland, Wyo., 3.2. 2, (tie) Kyle Irwin, Robertsdale, Ala., and Jeff Johnston, Thedford, Neb., 3.7 each. 4, Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., 3.9. 5, (tie) Wade Sumpter, Fowler, Colo., and Brad Johnson, Reva, S.D., 4.0. (total on two) 1, Baylor Roche, Tremonton, Utah, 8.7. 2, Nick Guy, Sparta, Wis., 9.2. 3, Clayton Moore, Pouce Coupe, British Columbia, 9.8. 4, Tyler Pearson, Louisville, Miss., 10.5. 5, (tie) Tanner Brunner, Ramona, Kan., and Dru Melvin, Hebron, Neb., 10.8.

Team Roping: (first round) 1, Billy Bob Brown, Carbon, Texas, and Garrett Jess, Coulee City, Wash., 4.4 seconds. 2, (tie) Will Clark and Kolby Miller, Erin, Tenn., and Adam Rose, Willard, Mo., and Walt Woodard, Stephenville, Texas, 4.9. 4, Clay Smith, Broken Bow, Okla., and Paul Eaves, Lonedell, Mo., 5.0. 5, Pate Norell, Delta, Colo., and Jesse Jolly, Agate, Colo., 5.1. 6, J.T. Taylor, Banning, Calif., and Brandon Bates, Romoland, Calif., 5.2. (second round) 1, Kaleb Driggers, Albany, Ga., and Kollin VonAhn, Blanchard, Okla., 4.5. 2, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Quinn Kesler, Holden, Utah, 4.8. 3, Riley and Brady Minor, 5.0. 4, Paul Beckett, Laramie, Wyo., and Chad Wahlert, Kersey, Colo., 5.1. 5, (tie) Tyler and Trevor Schnaufer, Pueblo, Colo., and Guy Howell, Belle Fourche, S.D., and Jhett Johnson, Casper, Wyo., 5.2. (total on two) 1, Clay Smith, Broken Bow, Neb., and Paul Eaves, Lonedell, Mo., 10.3. 2, (tie) Coleman Proctor, Pryor, Okla., and Buddy Hawkins, II, Columbus, Kan.; and Adam Rose, Willard, Mo., and Walt Woodard, Stephenville, Texas; 10.9. 4, Paul David Tierney, Oral, S.D., and Trey Yates, Pueblo, Colo., 11.4. 5, Chase Wiley, Charlotte, Texas, and Ace Pearce, Washington, Texas, 11.8. 6, (tie) Chad Masters, Adams, Tenn., and Travis Graves, Jay, Okla.; Will Clark and Kolby Miller, Erin, Tenn., 11.9.

Saddle Bronc Riding: (first round) 1, Roper Kiesner, Ripley, Okla., 82 points on Cervi Championship’s Pinball Wizard. 2, (tie) CoBurn Bradshaw, Beaver, Utah, and Cody Wright, Milford, Utah, 81 each. 4, (tie) Jacobs Crawley, Boerne, Texas, and Curtis Garton, New Zealand, 79 each. 6, Sterling Crawley, Stephenville, Texas; Rusty Wright, Milford, Utah; Spencer Wright, Milford, Utah; Sam Spreadborough, Snyder, Texas; Ryan Mackenzie, Homedale, Idaho; and Clay Elliott, Nanton, Alberta, 78. (second round) 1, Ben Londo, San Luis Obispo, Calif., 83 points on Calgary Stampede’s Umber Bubbles. 2, Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 82. 3, Clay Elliott, Nanton, Alberta, 80. 4, (tie) Sam Spreadborough, Snyder, Texas, and Will Smith, Marshall, Mo., 79. 6, Cody Martin, Pleasant Hope, Mo., 78. (total on two) 1, Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 161. 2, Clay Elliott, Nanton, Alberta, 158. 3, (tie) Sam Spreadborough, Snyder, Texas, and Cody Wright, Milford, Utah, 157. 5, Curtis Garton, New Zealand, 156. 6, CoBurn Bradshaw, Beaver, Utah, 153.

Tie-Down Roping: (first round) 1, Marcos Costa, Childress, Texas, 7.5 seconds. 2, (tie) Trevor Brazile, Decatur, Texas, and Cody McCartney, Ottowa Lake, Minn., 7.6. 4, (tie) Tyson Durfey, Weatherford, Texas; Adam Gray, Seymour, Texas; and Jerrad Hofstetter, Shallow Water, Texas; 7.8. (second round) 1, Sterling Smith, Stephenville, Texas, 7.0 seconds. 2, Timber Moore, Aubrey, Texas, 7.1. 3, Cody Ohl, Hico, Texas, 7.4. 4, Jordan Ketscher, Squaw Valley, Calif., 7.5. 5, Clint Robinson, Spanish Fork, Utah, 7.6. 6, Kyle Lucas, Carstairs, Alberta, 17.2. (total on two) 1, Sterling Smith, Stephenville, Texas, 15.4. 2, Tyson Durfey, Weatherford, Texas, 15.9. 3, Trevor Brazile, Decatur, Texas, 16.3. 4, Kyle Lucas, Carstairs, Alberta, 17.2. 5, L.D. Meier, Texhoma, Okla., 17.6. 6, Rhen Richard, Roosevelt, Utah, 17.8.

Women’s Barrel Race: (first round) 1, (tie) Shelby Herrmann, Stephenville, Texas, and Dena Kirkpatrick, Post, Texas, 15.30 each. 3, Ivy Conrado, Hudson, Colo., 15.35. 4, Mary Burger, Pauls Valley, Okla., 15.50. 5, Carlee Pierce, Lowdensboro, Ala., 15.52. 6, Calyssa Thomas, Harrold, S.D., 15.54. (second round) 1, Kali Parker, Wendell, Idaho, 15.27. 2, Ivy Conrado, Hudson, Colo., 15.33. 3, Shelby Herrmann, Stephenville, Texas, 15.35. 4, Kim Couch, Rattan, Okla., 15.38. 5, Mary Walker, Ennis, Texas, 15.43. 6, Mary Burger, Pauls Valley, Okla., 15.61. (total on two) 1, Shelby Herrmann, Stephenville, Texas, 30.65. 2, Ivy Conrado, Hudson, Colo., 30.68. 3, (tie) Kim Couch, Rattan, Okla.; and Kali Parker, Wendell, Idaho, 30.95. 5, (tie) Mary Walker, Ennis, Texas, and Mary Burger, Pauls Valley, Okla., 31.11.

Bull Riding: (first round) 1, (tie) Joe Frost, Randlett, Utah, on Cervi Championship’s Slim Kitty and Bart Miller, Pleasanton, Neb., on Cervi Championships Slim Kitty, 87 points each. 3, Tyler Willis, Laramie, Wyo., 84. 4, (tie) Dustin Bowen, Waller, Texas, and Cody Campbell, Summerville, Ore., 83. 6, Trevor Kastner, Ardmore, Okla., 82.5.(second round) 1, (tie) Cody Campbell, Summerville, Ore., on 4L & Diamond S Rodeo’s Sandi’s Dream and Trevor Kastner, on Cervi Championship’s Big Time, 84.5. 3, Cody Teel, Kountze, Texas, 82.5. 4, Josh Koschel, Nunn, Colo., 82. 5, Elliot Jacoby, Fredericksburg, Texas, 81. 6, Lon Danley, Tularosa, N.M., 80. (total on two) 1, Cody Campbell, Summerville, Texas, 167.5. 2, Trevor Kastner, Ardmore, Okla., 167. 3, (tie) Elliot Jacoby, Fredericksburg, Texas, and Joe Frost, Randlett, Utah, 162. 5, Josh Koschel, Nunn, Colo., 159. 6, Jordan Hansen, Okotoks, Alberta, 156.5.

Courtesy of PRCA