GET SOCIAL 
SHOP NOW AT:
WRANGLER.COM

Contestants from Five Countries, 36 States to Compete for $1 million at RAM National Circuit Finals Rodeo

KISSIMMEE, Fla. – When the RAM National Circuit Finals Rodeo (RNCFR) gets underway at the Silver Spurs Arena on April 6, more than 200 rodeo athletes from 36 states, plus Canada, New Zealand, Australia and four states in Mexico, will gather to compete for national championships as well as $1 million in prize money and awards.

The circuit system divides the United States into 12 geographical regions where Professional Rodeo Cowboys Association (PRCA) and Women’s Professional Rodeo Association (WPRA) members compete for points in their designated area to advance to their circuit finals. The winners of the 12 circuit finals as well as the year-end champions in each rodeo event are then invited to the RNCFR. This year, for the first time, the field also includes two contestants in each event from the PRCA’s Mexican Rodeo Tour.

With over $1 million in cash and prizes, the RNCFR one of the richest rodeos in the United States. Winning contestants will get substantial paychecks which for the first time will count in the PRCA and WPRA world standings. Champions in each event as well as the all-around category will also get a $20,000 certificate towards the purchase of a RAM vehicle, a new Polaris RANGER UTV a champion buckle, saddle and new pair of boots.

Events showcased at the RNCFR include: bareback riding; steer wrestling; team roping (heading and heeling); saddle bronc riding; women’s barrel racing and bull riding. The first four performances are being broadcast online on the Wrangler Network. The April 9 finals will air on CBS Sports Network on April 23.

RNCFR Qualifiers by Circuit
Columbia River Circuit (Washington, Oregon & Idaho Panhandle)

Wyatt Bloom Bend, Ore. bareback riding
Nick Gutzwiler Edwall, Wash. bareback riding
Kathy Grimes Medical Lake, Wash. barrel racing
Amberleigh Moore Keizer, Ore. barrel racing
Roscoe Jarboe New Plymouth, Idaho bull riding
Jordan Wacey Spears Redding, California bull riding
Max Filippini Battle Mountain, Nev. saddle bronc riding
Ryan Mackenzie Jordan Valley, Ore. saddle bronc riding
Cody Cabral Hilo, Hawaii steer wrestling
Dakota W Eldridge Elko, Nev. steer wrestling
Russell Cardoza Terrebonne, Ore. team roping
Brady Minor Ellensburg, Wash. team roping
Riley Minor Ellensburg, Wash. team roping
Hayes Smith Central Point, Ore. team roping
Blair Burk Durant, Okla. tie-down roping
Cooper Martin Alma, Kansas tie-down roping

 

California Circuit (California)

Teddy Athan Livermore, Calif. bareback riding
R.C. Landingham Hat Creek, Calif. bareback riding
Trula Churchill Valentine, Neb. barrel racing
Nellie Miller Cottonwood, Calif. barrel racing
Christopher Byrd Compton, Calif. bull riding
Aaron Williams Pismo Beach, Calif. bull riding
Cameron Messier Odessa, Texas saddle bronc riding
Joaquin Real Santa Paula, Calif. saddle bronc riding
Josh Garner Live Oak, Calif. steer wrestling
Blaine Jones Templeton, Calif. steer wrestling
Evan Arnold Santa Margarita, Calif. team roping
Dugan Kelly Paso Robles, Calif. team roping
Ryan Reed Farmington, Calif. team roping
Victor Ugalde Orovada, Nev. team roping
Jordan Ketscher Squaw Valley, Calif. tie-down roping
Ryle Smith Oakdale, Calif. tie-down roping

 

Wilderness Circuit (Southern Idaho, Utah & Nevada)

Caleb Bennett Tremonton, Utah bareback riding
Tyler Nelson Victor, Idaho bareback riding
Jessie Telford Caldwell, Idaho barrel racing
Calli Van Tassell Draper, Utah barrel racing
Josh Frost Randlett, Utah bull riding
Garrett Smith Rexburg, Idaho bull riding
Jesse Wright Milford, Utah saddle bronc riding
Ryder Wright Milford, Utah saddle bronc riding
Olin Hannum Malad, Idaho steer wrestling
Baylor Roche Tremonton, Utah steer wrestling
Olin Pulham Payson, Utah team roping
Jaguar Terrill Blackfoot, Idaho team roping
Thad Ward Howell, Utah team roping
Jason Warner Rigby, Idaho team roping
J.C. Malone Plain city, Utah tie-down roping
Matt Shiozawa Chubbuck, Idaho tie-down roping

 

Montana Circuit (Montana)

Jessy Davis Power, Mont. bareback riding
Justin Miller Billings, Mont. bareback riding
Lisa Lockhart Oelrichs, S.D. barrel racing
Carmel Wright Roy, Mont. barrel racing
Parker Breding Edgar, Mont. bull riding
Luke Gee Stanford, Mont. bull riding
Tyrell J Smith Sand Coulee, Mont. saddle bronc riding
Chase Brooks Deer Lodge, Mont. saddle bronc riding & team roping
Ty Erickson Helena, Mont. steer wrestling
Newt Novich Twin Bridges, Mont. steer wrestling
Dustin Bird Cut Bank, Mont. team roping
Cody Tew Belgrade, Mont. team roping
Sid Sporer Cody, Wyo. team roping
Jake Hamilton Casper, Wyo. tie-down roping
Logan Hofer Magrath, Alberta tie-down roping

 

Mountain States Circuit (Wyoming & Colorado)

Joel Schlegel Burns, Colo. bareback riding
JR Vezain Cowley, Wyo. bareback riding
Brittany Pozzi Tonozzi Victoria, Texas barrel racing
Kim Schulze Larkspur, Colo. barrel racing
Jess Davison Laramie, Wyo. bull riding
Clayton Savage Yoder, Wyo. bull riding
Colton J Miller Lance Creek, Wyo. saddle bronc riding
Andy Clarys Riverton, Wyo. saddle bronc riding
Nick Guy Sparta, Wis. steer wrestling
Josh Peek Pueblo, Colo. steer wrestling & tie-down roping
Travis Bounds Clifton, Colo. team roping
Brit Ellerman Ft. Lupton, Colo. team roping
Josh Fillmore Penrose, Colo. team roping
T.J. Watts Eads, Colo. team roping
Brice Ingo Boone, Colo. tie-down roping

 

Turquoise Circuit (Arizona & New Mexico)

Luke Creasy Lovington, N.M. bareback riding
Delvecchio Kaye Round Rock, Ariz. bareback riding
Sherry Cervi Marana, Ariz. barrel racing
Lori Todd Willcox, Ariz. barrel racing
Lon Danley Tularosa, N.M. bull riding
Tustin Daye Lupton, Ariz. bull riding
Josh Davison Miles City, Mont. saddle bronc riding
Cooper DeWitt Rio Rico, Ariz. saddle bronc riding
Dean McIntyre Cloncurry, Australia steer wrestling
Damian Padilla Rio Rico, Ariz. steer wrestling
Edward Hawley Jr. Surprise, Ariz. team roping
Cory Petska Marana, Ariz. team roping
Erich Rogers Round Rock, Ariz. team roping
Ty Romo Whiteriver, Ariz. team roping
Seth Hall Albuquerque, N.M. tie-down roping
Joseph Parsons Marana, Ariz. tie-down roping

 

Badlands Circuit (North Dakota & South Dakota)

Ty Breuer Mandan, N.D. bareback riding
Blake Smith Zap, N.D. bareback riding
Jana Griemsman Piedmont, S.D. barrel racing
Nikki Hansen Dickinson, N.D. barrel racing
Ardie Maier Timber Lake, S.D. bull riding
Tate Thybo Belle Fourche, S.D. bull riding
Ty Manke Hermosa, S.D. saddle bronc riding
Chuck Schmidt Keldron, S.D. saddle bronc riding
Chason Floyd Buffalo, S.D. steer wrestling
Taz Olson Prairie City, S.D. steer wrestling
J.B. Lord Sturgis, S.D. team roping
Levi Lord Sturgis, S.D. team roping
Jordan Olson Surprise, Ariz. team roping
Logan Olson Flandreau, S.D. team roping

 

Prairie Circuit (Nebraska, Kansas & Oklahoma)

Frank Morton Wright, Kansas bareback riding
Justin Polmiller Weatherford, Okla. bareback riding
Emily Miller Weatherford, Okla. barrel racing
Tracy Nowlin Nowata, Okla. barrel racing
Trevor Kastner Sulphur, Okla. bull riding
Nate Perry Elk City, Okla. bull riding
Shade Etbauer Goodwell, Okla. saddle bronc riding
Roper Kiesner Ripley, Okla. saddle bronc riding
Riley Duvall Checotah, Okla. steer wrestling
J.D. Struxness Appleton, Minn. steer wrestling
Buddy Hawkins II Columbus, Kansas team roping
Coleman Proctor Pryor, Okla. team roping
Billie Jack Saebens Nowata, Okla. team roping
Jesse Stipes Salina, Okla. team roping
Cody Quaney Cheney, Kansas tie-down roping
Bryson Sechrist Apache, Okla. tie-down roping

 

Texas Circuit (Texas)

Jake Brown Cleveland, Texas bareback riding
Bill Tutor Huntsville, Texas bareback riding
Ari-Anna Flynn Charleston, Ark. barrel racing
Tiany Schuster Krum, Texas barrel racing
Dustin Bowen Waller, Texas bull riding
Tanner Learmont Cleburne, Texas bull riding
Jacobs Crawley Boerne, Texas saddle bronc riding
Sterling Crawley Stephenville, Texas saddle bronc riding
Matt Reeves Cross Plains, Texas steer wrestling
Justin Shaffer Hallsville, Texas steer wrestling
Luke Brown Stephenville, Texas team roping
Paul Eaves Lonedell, Mo. team roping
Colby Lovell Madisonville, Texas team roping
Wesley Thorp Throckmorton, Texas team roping
Caleb Smidt Bellville, Texas tie-down roping
Marty Yates Stephenville, Texas tie-down roping

 

Great Lakes Circuit (Wisconsin, Iowa, Minnesota, Indiana, Ohio, Illinois, Michigan, Missouri and Kentucky)

Tanner Aus Granite Falls, Minn. bareback riding
Tim O’Connell Zwingle, Iowa bareback riding
Ashley Baur Virnamwood, Wis barrel racing
Jordan Moore Mauston, Wis barrel racing
Levi Michael Berends Maynard, Minn. bull riding
Trevor Reiste Linden, Iowa bull riding
Logan Allen Crescent, Iowa saddle bronc riding
Jordan Corrigan Toddville, Iowa saddle bronc riding
Bob Lawlyes Perrysville, Ind. steer wrestling
Justin Zwiefel Burt, Iowa steer wrestling
J.W. Beck Moville, Iowa team roping
Cody Graham Everton, Mo. team roping
Adam Rose Willard, Mo. team roping
Jason Stroup Cape Girardeau, Mo. team roping
T.J. Hobson Henryville, Ind tie-down roping
Jared Mark Kempker Eugene, Mo. tie-down roping

 

Southeastern Circuit (Louisiana, Mississippi, Alabama, Georgia, Florida, North Carolina, South Carolina, Tennessee and Arkansas)

Tanner Phipps Dalton, Ga. bareback riding
Chad Rutherford Lake Charles, La. bareback riding
Lindsey Hayes-Banks Opelika, Ala barrel racing
Sabra O’Quinn Ocala, Fla. barrel racing
Lane Lasley Marshall, Ark. bull riding
Michael Riggs Jr. Claxton, Ga. bull riding
Heith Allan DeMoss Heflin, La. saddle bronc riding
Curtis Garton Kaitaia, New Zealand saddle bronc riding
Gary Gilbert St. Cloud, Fla. steer wrestling
Chance E Howard Cedarville, Ark., steer wrestling
Clark Adcock Smithville, Tenn. team roping
John Alley Adams, Tenn. team roping
Caleb Anderson Mocksville, N.C. team roping
Jacob Dagenhart Statesville, N.C. team roping
Randall Carlisle Athens, La. tie-down roping
Braxton Laughlin Westlake, La. tie-down roping

 

First Frontier Circuit (Maine, Vermont, New Hampshire, New York, Pennsylvania, Massachusetts, Rhode Island, Connecticut, Virginia, West Virginia, Maryland, Delaware and New Jersey)

Andy Carter Ellsinore, Mo. bareback riding
J.R. Mills Dewitt, Mich. bareback riding
Wendy Chesnut Poultney, Vermont barrel racing
Karly Stoltzfus McClure, Pa. barrel racing
Scott Sellers Warwick, Md. bull riding
John Leinaweaver Orrtanna, Pa. bull riding & steer wrestling
Ray Hostetler Piffard, N.Y. saddle bronc riding
Mike Johnson New Castle, Del. saddle bronc riding
Olin Ellsworth Warrensburg, N.Y. steer wrestling
Kevin Brown Keedysville, Md. team roping
Darren Morgan Fort Ann, N.Y. team roping
Shawn Quinn Schuylerville, N.Y. team roping
Chuck Smith Townsend, Del. team roping
J.R. Myers Felton, Pa. tie-down roping
Carmine Nastri Ballston, N.Y. tie-down roping

 


Mexican Rodeo Tour

Jonathan Estrada Guadalupe, Nuevo Leon bareback riding
Hector Gonzalez Campo, Calif. bareback riding
Luisa Herrera Chihuahua, Chi. barrel racing
Nas Yeverino Saltillo, Coahuila barrel racing
Tigre Bustamante Cuauhtemoc, Chi. bull riding
Francisco Garcia Saltillo, Coahuila bull riding
Abelardo Gonzalez Chihuahua, Chi. saddle bronc riding
Fernando Arballo Chihuahua, Chi. steer wrestling
Carlos Ochoa Santa Teresa, N.M. steer wrestling
Aldo Garibay Caborca, Sonora team roping
Sergio Garibay Caborca, Sonora team roping
Daniel Sanchez Nuevo Casas Grandes, Chi. team roping
Catan Banuelos Chihuahua, Chi. team roping & tie-down roping
Mike Valenzula Chihuahua, Chi. tie-down roping