GET SOCIAL 
SHOP NOW AT:
WRANGLER.COM

Cowboys Collect Checks at Fort Worth Stock Show & Rodeo

by Susan Kanode
for the Fort Worth Stock Show & Rodeo

FORT WORTH, Texas (Feb. 7, 2015) – The Fort Worth Stock Show & Rodeo still has one day of competition left, but a few contestants have already added to their checking accounts.

The first round has now been completed in all events; steer wrestlers and tie-down ropers all had their first run in pre-rodeo competition. The best barrel racers in the first round were determined on Tuesday.

Friday saw the first round conclude in bareback riding, team roping, saddle bronc riding and bull riding. The big winner in bareback riding so far is two-time Wrangler National Finals Rodeo qualifier Jared Smith from Eastland, Texas.

Smith had his first ride here on Friday afternoon and scored 85 points on Four Star Rodeo’s Rusty Slim. That earned him a much needed $3,163. Originally from Florida, Smith has been plagued with injuries including herniated discs in his neck and back, a dislocated clavicle and he just had surgery on his knee last September.

Smith rode his second horse on Friday night scoring 77 points. He will have his third-round horse at the Saturday matinee and hope to move into the top 12 who qualify for Saturday night’s championships.

In the team roping, Oklahomans have been the first to cash in here. Jesse Stipes from Salina and Billie Jack Saebens from Nowata were 4.8 seconds to win $4,711 each. They were 6.9 seconds on their second run on Friday afternoon and moved to fourth place in the overall standings with a total time of 11.7.

Reigning world champion saddle bronc rider Spencer Wright was 86 points on Dakota Rodeo’s Calamity Jane to win the first round and earn $4,551. Wright, from Milford, Utah, is 161 points on two and will be competing for his first Fort Worth Stock Show & Rodeo championship Saturday night.

There were a pack of bull riders in the top spot of the first round, Casey Bowman from Lamesa, Texas was one of those. He rode on Friday night and scored 84 points on Rafter G Rodeo’s Inspector Gadget. He tied with Ardie Maier from Timber Lake, S.D., and Casey Huckabee from Grand Saline, Texas. They each earned $3,953.

Bowman and three others who got scores Friday night will ride here again on Saturday afternoon. There are nine men who have ridden two bulls, so to qualify for Saturday night’s championship round, they need points from the second round as well.

Competition at the World’s Original Indoor Rodeo® continues on Saturday, Feb. 7 with a performance at 2 and the championship round at 7:30 p.m.

The following are unofficial results from the Fort Worth Stock Show & Rodeo.

Twenty-sixth Performance –

Bareback Riding: 1, Jared Smith, Eastland, Texas, 85 points on Four Star Rodeo’s Rusty Slim. 2, George R. Gillespie, IV, Hamilton, Mont., 81. 3, (tie) Steven Dent, Mullen, Neb., and Wyatt Clark, Wellfleet, Neb., 76.

Steer Wrestling: 1, Les Shepperson, Midwest, Wyo., 4.5 seconds. 2, Cash Myers, Athens, Texas, 4.7. 3, Rhett Kennedy, Chowchilla, Calif., 6.5. 4, Weston Taylor, Perryton, Texas, 6.7.

Team Roping: 1, Riley Minor and Brady Minor, Ellensburg, Wash., 5.1 seconds. 2, Jesse Stipes, Salina, Okla., and Billie Jack Saebens, Nowata, Okla., 6.9. 3, Rob Webb and Dan Webb, Wendell, Idaho, 10.1. 4, Garrett Tonozzi, Fruita, Colo., and Jared Bilby, Bridgeport, Neb., 10.4.

Saddle Bronc Riding: 1, Audy Reed, Spearman, Texas, 73 points on Four Star Rodeo’s Crooked Sky. 2, Clay Elliott, Nanton, Alberta, Canada, 72. 3, J.C. DeSaveur, Roberts, Mont., 67. 4, Leland Wood, Klona, Texas, 58.

Tie-Down Roping: (one time) 1, Mesquite Mahaffey, Sweetwater, Texas, 17.6 seconds.

Barrel Racing: 1, Kali Parker, Wendell, Idaho, 16.50 seconds. 2, Fallon Taylor, Whitesboro, Texas, 16.63. 3, Tracey Austin-Ivy, Sanger, Texas, 16.67. 4, Shelby Cox, Wyandotte, Okla., 16.75.

Bull Riding: (one ride) 1, Walker Greynolds, Bakersfield, Calif., 79 points on Four Star Rodeo’s Maestro.

Twenty-seventh Performance –

Bareback Riding: 1, Kaycee Field, Spanish Fork, Utah, 81 points on Rafter G Rodeo’s Blue Yonder. 2, Jared Smith, Eastland, Texas, 77. 3, George R. Gillespie, IV, Hamilton, Mont., 76. 4, Tilden Hooper, Carthage, Texas, 74.

Steer Wrestling: 1, Dakota Eldridge, Elko, Nev., 4.1 seconds. 2, Hunter Cure, Holliday, Texas, 5.4. 3, Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., 5.6. 4, Sterling Lambert, Fallon, Nev., 14.9.

Team Roping: 1, Kaden Richard and Cody Doescher, Roosevelt, Utah, 6.6 seconds, 2, A.J. Fuchs, Teton Village, Wyo., and Sloan Hendley, Abilene, Texas, 11.4. 3, Nick Rawlings, Stephenville, Texas, and Kyle Crick, Lipan, Texas, 12.3. 4, Jim Coffman, Goliad, Texas, and J.C. Williams, Bridgeport, Texas, 21.9.

Saddle Bronc Riding: 1, Cole Bilbro, Pelahatchie, Miss., 79 points on Rafter G Rodeo’s Sundance. 2, Cody Rud, Greenfield, Wis., 73. 3, Justin Caylor, Sulphur Springs, Texas, 70. 4, Weston Pierschbacher, Kellerton, Iowa, 68.

Tie-Down Roping: (one time) 1, Chase Richter, Weatherford, Texas, 12.6.

Barrel Racing: 1, Jana Bean, Fort Hancock, Texas, 16.48 seconds. 2, Michelle Lummus, Hiram, Ga., 16.68. 3, Michelle McLeod, Whitesboro, Texas, 16.73. 4, Mary Walker, Ennis, Texas, 16.86.

Bull Riding: 1, Casey Bowman, Lamesa, Texas, 84 points on Rafter G Rodeo’s Inspector Gadget. 2, Lon Danley, Tularosa, N.M., 74. 3, J.T. Pettitt, West Odessa, Texas, 68. 4, Logan Drummond, Graceville, Fla., 64.

Current Leaders –

Bareback Riding: (first round) 1, Jared Smith, Eastland, Texas, 85 points on Four Star Rodeo’s Rusty Slim, $3,163. 2, (tie) Ryan Gray, Cheney, Wash., and Steven Dent, Mullen, Neb., 83, $2,109 each. 4, Tilden Hooper, Carthage, Texas, 82, $1,160. 5, (tie) Austin Foss, Terrebonne, Ore., and George R. Gillespie, IV, Hamilton, Mont., 81, $633 each. 7, (tie) Winn Ratliff, Leesville, La.; Brian Bain, Powell Butte, Ore., and Evan Jayne, Marseille, France, 80, $246 . (second round) 1, (tie) Casey Meroshnekoff, Red Bluff, Calif., on Four Star Rodeo’s Lil’ Devil, and Luke Creasy, on Dakota Rodeo’s Ankle Biter, 84 points. 3, David Peebles, Redmond, Ore., 83. 4, Orin Larsen, Inglis, Manitoba, Canada, 82, 5, (tie) Tanner Aus, Granite Falls, Minn.; Colin Adams, Deloraine, Manitoba, Canada; Tyler Nelson, Victor, Idaho; Colt Kitaif, Martin, Tenn.; Bill Tutor, Huntsville, Texas, and Bobby Mote, Stephenville, Texas, 81. (third round) 1 , Jordan Pelton, Halliday, N.D., 83 points on J Bar J Rodeo’s Night Jacket. 2, Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 82. 3, Kaycee Field, Spanish Fork, Utah, 81. 4, Jessy Davis, 80. 5, (tie) Kash Wilson, Gooding, Idaho; Ty Fast Taypotat, Regina, Saskatchewan, Canada; Heath Ford, Slocum, Texas; Tyler Nelson, Victor, Idaho, and Yance Day, Tahlequah, Okla., 79. (total on three) 1, (tie) Nelson and Creasy, 238 points, 3, Wilson, 237. 4, (tie) Taypotat, and David Peebles, 236. 6, Jessy Davis, Power, Mont., and Winn Ratliff, Leesville, La., 235. 8, Aus, 234. 9, (tie) Larsen and Jayne, 232. 11, Seth Hardwick, Laramie, Wyo., 231. 12, Tim O’Connell, 230.

Steer Wrestling: (second round) 1, Austin Courmier, Oakwood, Texas, 3.7 seconds. 2, (tie) Dirk Tavenner, Rigby, Idaho, and Chancey Larson, Manhattan, Kan., 3.9 seconds. 4, (tie) Brock Butterfield, Ponoka, Alberta, Canada; T.J. Hall, Dilley, Texas; Morgan Grant, Granton, Ontario, Canada, and Trevor Knowles, Mount Vernon, Ore., 4.0. (total on two) 1, (tie) Ty Erickson, Helena, Mont., and Chancey Larson, 8.5 seconds. 3, Dakota Eldridge, Elko, Nev. 8.6. 4, Baylor Roche, Tremonton, Utah, 8.7. 5, Tavenner, 9.0. 6, Brett Gumb, Burwell, Neb., 9.2. 7, Matt Mousseau, Hensall, Ontario, Canada, 9.3. 8, (tie) Jason Thomas, Benton, Ark., Tyler Pearson, and Nick Guy, Sparta, Wis., 9.5 seconds. 11, Tom Duvall, Hitchita, Okla., 9.7. 12, Ryan Bothum, Caddo, Okla., 10.1.

Team Roping: (first round) 1, Jesse Stipes, Salina, Okla., and Billie Jack Saebens, Nowata, Okla., 4.8 seconds. $4,711 each. 2, Jake Orman, Prairie, Miss., and Tyler Domingue, Dekalb, Texas, 5.0, $4,097 each. 3, Chad Masers, Cedar Hill, Tenn., and Travis Graves, Jay, Okla., 5.1, $3,482 each. 4, Trevor Brazile, Decatur, Texas, and Patrick Smith, Lipan, Texas, 5.2, $2,868 each. 5, Joel Bach, San Augustine, Texas, and Tommy Zuniga, Centerville, Texas, 5.3, $2,253 each. 6, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Quinn Kesler, Holden, Utah, 5.4, $1,639 each. 7, (tie) Chase Wiley, Charlotte, Texas, and Ace Pearce, Washington, Texas; Kolton Schmidt, Barrhead, Alberta, Canada; and Rocky Dallyn, Nanton, Alberta, Canada, and Bubba Buckaloo, Caddo, Okla., and Russell Cardoza, Terrebonne Ore., 5.6, $478 each. (second round) 1, Aaron Tsinigine, Tuba City, Ariz., and Ryan Motes, Weatherford, Texas, 4.8 seconds. 2, Riley Minor and Brady Minor, Ellensburg, Wash., 5.1. 3, Brazile and Smith, 5.2. 4, Logan Olson, Flandreau, S.D., and Travis Woodard, Stockton, Calif., 5.3. 5, (tie) Dustin Davis, Terrell, Texas, and Will Woodfin, Marshall, Texas; and Clayton Hass, Terrell, Texas, and Logan Medlin, Stephenville, Texas, 5.4. 7, (tie) Drew Horner, Plano, Texas, and Wesley Johnson, Log Cabin, La.; Matt Sherwood and Quinn Kesler, and Mike Bacon, Boswell, Okla., and Kyle Horton, Stigler, Okla.,5.6. (total on two) 1, Brazile and Smith, 10.4 seconds. 2, Sherwood and Kesler, 11.0. 3, Buckaloo and Cardoza, 11.5. 4, Stipes and Saebens, 11.7. 5, (tie) Davis and Woodfin, and Bacon and Horton, 12.0. 7, Smidt and Gomez, 12.2 seconds. 8, Olsen and Woodard, 12.3. 9, (tie) Wiley ,and Pearce, and Luke Brown, Stephenville, Texas, and Kollin VonAhn, Blanchard, Okla.,12.5. 11, Clint Summers, Lake City, Fla., and Brad Culpepper, Sylvester, Ga., 12.7. 12, Zayne Dishion, Bishop, Calif., and Caleb Twissleman, Santa Margarita, Calif.,12.8.

Saddle Bronc Riding: (first round) 1, Spencer Wright, Milford, Utah, 86 on Dakota Rodeo’s Calamity Jane, $4,551. 2, Cole Elshere, Faith, S.D., 85, $3,489. 3, Rusty Wright, Milford, Utah, 81. 4, Joe Lufkin, Sallisaw, Okla., 80, $2,579. 5, (tie) Andy Clarys, Riverton, Wyo.; Troy Crowse , Whitewood, S.D., and Cole Bilbro, Pelahatchie, Miss., 79, $809 each. 8, Jesse Wright, Milford, Utah, 78, $455. (second round) 1, (tie) Joe Lufkin, on Pickett Rodeo’s Shifter Extender; Travis Sheets, Hyannis, Neb., on Dakota Rodeo’s 100 Proof; Sam Spreadborough, Snyder, Texas, on United Pro Rodeo’s Wild Cherry, and Ty Thompson, Wanblee, S.D., on Four Star Rodeo’s Pistol Annie, 82 points. 5, (tie) Colton Miller, Lance Creek, Wyo., and Cody DeMoss, Heflin, La., 81. 7, (tie) Chad Ferley, Oelrichs, S.D.; Jesse James Kirby, Dodge City, Kan., and Rusty Allen, Eagle Mountain, Utah, 79. (total on two) 1, Lufkin, 162 points. 2, Spencer Wright, 161. 3, Miller, Rusty Wright, DeMoss, and Spreadborough, 157. 7, Troy Crowser, 156. 8, Ryan Mackenzie, 155. 9, (tie) Ryan Bestol, Hyannis, Neb.; Tol Cawley, Crockett, Texas; Rusty Allen and Layton Green, Meeting Creek, Alberta, Canada, 154.

Tie-Down Roping: (second round) 1, Sterling Smith, Stephenville, Texas, 8.1 seconds. 2, Michael Perry, Bandera, Texas, 8.4. 3, (tie) Ace Slone, Cuero, Texas, and Cory Solomon, Prairie View, Texas, 8.5. 5, (tie) Joe Keating, Sour Lake, Texas, and Jordan Ketscher, Squaw Valley, Calif., 8.7. (total on two) 1, Cory Solomon, 17.6 seconds. 2, Clint Robinson, Spanish Fork, Utah, 17.7. 3, Sterling Smith, 18.0. 4, Blake Huckabee, De Berry, Texas, 19.0. 5, Monty Lewis, Hereford, Texas 19.1. 6, Jeff Chapman, Sepastapol, Miss., 19.4. 7, Marcos Costa, Childress, Texas, 19.5. 8, Timber Moore, Aubrey, Texas, 19.6. 9, Jordan Ketscher, 19.8. 10, Josh Peek, Pueblo, Colo., 20.4. 11, Dane Kissack, Spearfish, S.D., 20.5. 12, C.R. Bradley, Collinsville, Texas, 21.1.

Barrel Racing: (second round) 1, Sarah Rose McDonald, Brunswick, Ga., 16.37 seconds. 2, Jana Bean, Fort Hancock, Texas, 16.48. 3, Kali Parker, Wendell, Idaho, 16.50. 4, (tie) Kendra Dickson, Aubrey, Texas, and Shelly Anzick, Livingston, Mont.,16.53. 6, Kenna Squires, Fredonia, Texas, 16.56. (total on two) 1, McDonald, 32.72. 2, Parker, 33.18. 3, Dickson, 33.19. 4, Fallon Taylor, Whitesboro, Texas, 33.25. 5, Jacob, 33.31. 6, Bean, 33.32. 7, Squires, 33.41. 8, Lummus, 33.45. 9, Anzick, 33.46. 10, Jill Tanner, Tifton, Ga., 33.47. 11, Michelle McLeod, Whitesboro, Texas, 33.59. 12, Mary Burger, Pauls Valley, Okla., 33.51.

Bull Riding: (first round) 1, (tie) Casey Huckabee, Grand Saline, Texas, on Big 6Rafter Rodeo’s Salty Dog; Ardie Maier, Timber Lake, S.D., on Big Rafter’s Ambush, and Casey Bowman, Lamesa, Texas, on Rafter G Rodeo’s Inspector Gadget, 84 points, $3,953 each. 4, (tie) Rylan Wright, Heber City, Utah, and Reid Barker, Comfort, Texas, 83, $1,525 each. 6, (tie) Clayton Savage, Yoder, Wyo., and Rocky McDonald, Colonia Juarez, Mexico, 82, $762 each. 8, (tie) Jordan Hansen, Okotoks, Alberta, Canada; Cody Rostockyj, Hillsboro, Texas; L..J. Jenkins, Porum, Okla., and Cain Smith, Pendelton, Ore., 81, $127 each. (second round) 1, Brett Stall, Detroit Lakes, Minn., 86 points on Dakota Rodeo’s Fargo. 2, John Jacobs, Little Eagle, S.D., and Clayton Savage, Yoder, Wyo., 85. 4, (tie) Shane Proctor, Grand Coulee, Wash.; Kody Lohstroh, Ault, Colo., and Jacob Marsell, Freedom, Okla., 83. 7, Trevor Kastner, Ardmore, Okla., 82. (total on two) 1, Savage, 167. 2, Jacobs, 165. 3, Proctor, 162. 4, Woolsey, 160. 5, Kastner, 150. 6, Derek Creswell, Weatherford, Okla., 149. 7, Trenton Montero, Winnemucca, Nev., 147. 8, Cole Elshere, Faith, S.D., 140. 9, Ian Molan, Santa Maria, Calif., 133.

Courtesy of PRCA