GET SOCIAL 
SHOP NOW AT:
WRANGLER.COM

Field Set for Finals in Caldwell

by Jim Bainbridge | Aug 15, 2014

CALDWELL, Idaho –Aug. 15, 2014 – Rodeo action will conclude at the Caldwell Night Rodeo on Saturday and several contestants that were here Friday night are now staying over and hoping to leave town with a championship.

In the bareback riding, Casey Breuer from Mandan, N.D., was 80 points on Powder River Rodeo’s After Midnight to move into fifth place. Breuer is six points behind the man in first place, Brian Bain from Powell Butte, Ore.

Erich Rogers from Round Rock Ariz., and Cory Petska from Marana, Ariz., had the best time of the night in team roping at 6.0 seconds. They finished second in the first round and are now fourth in the overall standings with a total time of 10.6.

Heith DeMoss from Heflin, La., is having the best season of his career and he continued that here. He is currently ranked third in the Professional Rodeo Cowboys Association world standings and added $1,900 to that with a second place finish in the first round. DeMoss rode C5 Rodeo’s Black Hills for 82 points Friday and has a good shot at winning his first Caldwell Night Rodeo Championship.

Nancy Hunter remains in the lead in the women’s barrel race, but six women that made their second runs here on Friday are going to try to overtake her tomorrow. The fastest time of the night went to Taylor Jacob from Carmine, Texas who won the first round. Jacob stopped the clock in 17.19 seconds and has a total time of 34.52, five-hundredths of a second slower than Hunter.

Idaho will be well represented in the Women’s Professional Rodeo Association barrel race with Megan McLeod from Star and Kali Parker from Wendell. They both had solid runs Friday and will enter Saturday’s rodeo in 12th and 9th place respectively.

World standings leader Kali Bass from Kissimmee, Fla., reigning world champion Sherry Cervi from Marana, Ariz., and Wrangler National Finals Rodeo qualifier Michele McLeod from Whitesboro, Texas, also are in contention for championships.

The local crowd got noisy when Brady Portenier rode for eight-seconds in the bull riding. Portenier calls Caldwell home and became the third rider from the rodeo to get a score. His 71-point ride on Powder River Rodeo’s Captain America earned him $2,383 and he will be a fan favorite at during the final round.

Rodeo competition continues here on Saturday with the Final performance beginning at 8 p.m. where champions will be crowned.
###

CALDWELL, Idaho – The following are unofficial results from the Caldwell Night Rodeo, Friday, August 15, 2014.

Fourth Performance —

Bareback Riding: 1, Casey Breuer, Mandan, N.D., 80 points on Powder River Rodeo’s After Midnight. 2, Wyatt Bloom, Bend, Ore., 79. 3, (tie) Grant Denny, Minden, Nev., and Steven Dent, Mullen, Neb., 76.

Steer Wrestling: 1, Clay Lloyd, Dingle, Idaho, 7.0 seconds. 2, Cole Edge, Durant, Okla., 11.2. 3, Judd Austin, Preston, Idaho, 14.5. 4, Cooper Schofner, Jasper, Texas, 15.9.

Team Roping: (three times) 1, Erich Rogers, Round Rock, Ariz., and Cory Petska, Marana, Ariz., 6.0 seconds. 2, Ryan Opie, Crane, Ore., and Chase Hansen, Homedale, Idaho, 7.1. 3, Aaron Tsinigine, Tuba City, Ariz., and Ryan Motes, Weatherford, Texas, 14.0.

Saddle Bronc Riding: 1, Heith Allan DeMoss, Heflin, La., 82 points on C5 Rodeo’s Black Hills. 2, Steven Dent, Mullen, Neb., 78. 3, J.R. Berg, Wainwright, Alberta, 77. 4, Wade Sundell, Boxholm, Iowa, 74.

Tie-Down Roping: 1, K.C. Miller, San Luis Obispo, Calif., 8.3 seconds. 2, Justin Lee Parke, Gooding, Idaho, 11.3.3, Cy Eames, Gooding, Idaho, 11.5. 4, Jesse Clark, Portales, N.M., 18.6.

Barrel Racing: 1, Taylor Jacob, Carmine, Texas, 17.19 seconds. 2, Kaley Bass, Kissimmee, Fla., 17.31. 3, Sherry Cervi, Marana, Ariz., 17.40. 4, Michele McLeod, Whitesboro, Texas, 17.53.

Bull Riding: (one ride) Brady Portenier, Caldwell, Idaho, 71 points on Powder River Rodeo’s Captain America.

The following are round winners and final round qualifiers —

Bareback Riding: (first round winners and final round qualifiers) 1, Brian Bain, Powell Butte, Ore., 86 points on Burch Rodeo’s Jim Dandy, $3,254. 2, Luke Creasy, Lubbock, Texas, 85, $2,495. 3, (tie) Caleb Bennett, Tremonton, Utah, and Winn Ratliff, Leesville, La., 84, $1,519 each. 5, Casey Breuer, Mandan, N.D., 80, $759. 6, (tie) Joel Schlegel, Burns, Colo.; Steven Peebles, Redmond, Ore.; and Wyatt Bloom, Bend, Ore.; 79, $434. 8, (tie) Clint Laye, Cadogan, Alberta; Orin Larsen, Inglis, Manitoba; Kash Wilson, Gooding, Idaho; Jessy Davis, Power, Mont.; and Will Lowe, Canyon, Texas; 77.

Steer Wrestling: (second round winners) 1, Billy Bugenig, Ferndale, Calif., 4.0, $2,637. 2, Trigger Pugh, Ponoka, Alberta, 4.1, $2,293. 3, Jule Hazen, Ashland, Kan., 4.2, $1,949. 4, (tie) Beau Clark, Belgrade, Mont.; 4.4, $1,605. 5, Tom Lewis, Lehi, Utah, 4.6, $1,261 each. 6, (tie) Andy Weldon, Greenleaf, Idaho; Rowdy Parrott, Mamou, La.; and Riley Duvall, Checotah, Okla.; 4.7, $573. (total on two) 1, K.C. Jones, Decatur, Texas, 8.9. 2, Billy Bugenig, Ferndale, Calif., 9.1. 3, Dakota Eldridge, Elko, Nev., 9.5. 4, Stan Branco, Chowchilla, Calif., 10.4. 5, Blake Knowles, Heppner, Ore., 10.7. 6, (tie) Clayton Hass, Terrell, Texas, and Wyatt Smith, Rexburg, Idaho, 10.9 each. 8, Dru Melvin, Hebron, Neb., 11.1. 9, Rowdy Parrott, Mamou, La., 11.2. 10, Nick Guy, Sparta, Wisc., 11.5. 11, Kody Woodward, Dupree, S.D., 11.7. 12, Beau Clark, Belgrade, Mont., 11.8.

Team Roping: (second round winners) 1, Rhen Richard, Roosevelt, Utah and Jeremy Buhler, Arrowwood, Alberta, 4.3 seconds, $1,882. 2, (tie) Billy Bob Brown, Stephenville, Texas, and Cesar de la Cruz, Tucson, Ariz.; and Chace Thompson, Munday, Texas, and Jett Hillman, Jones, Okla.; 4.4, $1,514. 4, Spencer Mitchell, Colusa, Calif., and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 4.5, $1,145. 5, Levi Simpson, Ponoka, Alberta and Ryon Tittel, Pueblo, Colo., 4.7, $900. 6, Joshua and Jonathan Torres, Ocala, Fla., 4.9, $654. 7, Rob and Dan Webb, Wendell, Idaho, 5.0, $409. 8, Brandon Beers, Powell Butte, Ore., and Jim Ross Cooper, Monument, N.M., 5.1, $163. (total on two) 1, Brandon Beers, Powell Butte, Ore., and Jim Ross Cooper, Monument, N.M., 9.8. 2, (tie) Rob and Dan Webb, Wendell, Idaho; and Chace Thompson, Munday, Texas, and Jett Hillman, Jones, Okla.; 10.0. 4, Erich Rogers, Round Rock, ARiz., and Cory Petska, Marana, Ariz., 10.6. 5, Charly Crawford, Prineville, Ore., and Shay Carroll, La Junta, Colo., 11.1. 6, Drew Horner, Plano, Texas, and Buddy Hawins II, Columbus, Kan., 11.2. 7,(tie) Lane Santos Karney, Creston, Calif., and Jordan Ketscher, Squaw Valley, Calif.; and Travis Tryan, Billings, Mont., and Dugan Kelly, Paso Robles, Calif., 12.5 each. 9, Blake Knowles, Heppner, Ore., and Tex Sutfin, Homedale, Idaho, 12.7. 10, Ryan Opie, Crane, Ore., and Chase Hansen, Homedale, Idaho, 12.8. 11, Clayton Hansen, Pendleton, Ore., 16.8. 12, Aaron Tsinigine, Tuba City, Ariz., and Ryan Motes, Weatherfrod, Texas, 18.3.

Saddle Bronc Riding: (first round winners and final round qualifiers)1, Taos Muncy, Corona, N.M., 84 points on Burch Rodeo’s Family Tradition, $2,493. 2, Heith Allan DeMoss, Heflin, La., 82, $1,911. 3, (tie) Jacobs Crawley, Stephenville, Texas, and Cody DeMoss, Heflin, La., 81, $1,163 each. 5, (tie) Jeremy Ray Melancon, Huntsville, Texas, and Joaquin Real, Woody, Calif., 79, $499. 7, (tie) Jake Wright, Milford, Utah, and Steven Dent, Mullen, Neb., 78, $291. 9, (tie) Cody Taton, Corona, N.M.; Cody Wright, Milford, Utah; Dusty Hasauer, Dickinson, N.D.; and J.R. Berg, Wainwright, Alberta; 77.

Tie-Down Roping: (second round winners) 1, Cimarron Boardman, Stephenville, Texas, 7.8 seconds, $2,445. 2, Tuf Cooper, Decatur, Texas, 7.9, $2,126. 3, (tie) K.C. Miller, San Luis Obispo, Calif., and Roger Nonella, Klamath Falls, Ore., 8.3, $1,647 each. 5, (tie) Timber Moore, Aubrey, Texas, and Trent Creager, Stillwater, Okla., 8.4, $1,010. 7, J.C. Malone, Roy, Utah, 8.5, $531. 8, (tie) Jade Lyon, Meadow, S.D., and Marshall Leonard, Shongaloo, La., 8.6, $106. (final round qualifiers) 1, Tuf Cooper, Decatur, Texas, 16.6. 2, Ryan Jarrett, Comanche, Okla., 17.0. 3, J.C. Malone, Hooper, Utah, 17.3. 4, Clif Cooper, Decatur, Texas, 18.1. 5, (tie) Timber Moore, Aubrey, Texas, and Nate Baldwin, Blackfoot, Idaho, 18.4 each. 7, Marshall Leonard, Shongaloo, La., 18.5. 8, Roger Nonella, Klamath Falls, Ore., 18.9. 9, (tie) Chant DeForest, Wheatland, Calif., and Cody Quaney, Cheney, Kan., 19.0. 11, Clint Robinson, Spanish Fork, Utah, 19.7. 12, Ace Slone, Cuero, Texas, 19.8.

Barrel Racing: (second round winners) 1, Nancy Hunter, Neola, Utah, 17.07 seconds, $1,957. 2, Carlee Pierce, Stephenville, Texas, 17.16, $1,678. 3, Taylor Jacob, Carmine, Texas, 17.19, $1,398. 4, Jody Sheffield, Ogden, Utah, 17.24, $1,212. 5, Kaley Bass, Kissimmee, Fla., 17.31, $932. 6, Sherry Cervi, Marana, Ariz., 17.40, $746. 7, Pamela Capper, Cheney, Wash., 17.41, $559. 8, Brittany Kelly, Paso Robles, Calif., 17.45, $373. 9, Pam Ross, Holmer, Calif., 17.47, $280. 10, Samantha Lyne, Cotulla, Texas, 17.48, $186. (final round qualifiers) 1, Nancy Hunter, Neola, Utah, 34.47. 2, Taylor Jacob, Carmine, Texas, 34.52. 3, Michele McLeod, Whitesboro, Texas, 34.91. 4, Carmel Wright, Roy, Utah, 34.92. 5, (tie) Sherry Cervi, Marana, Ariz.; Brenda Mays, Terrebonne, Ore.; and Kaley Bass, Kissimmee, Fla.; 35.03. 8, Pamela Capper, Cheney, Wash., 35.05. 9, Kali Parker, Wendell, Idaho, 35.07. 10, Jody Sheffield, Ogden, Utah, 34.92. 11, Carley Richardson, Pampa, Texas, 35.10. 12, Megan McLeod, Star, Idaho, 35.13.

Bull Riding: (first round winners and final round qualifiers) 1, Reid Barker, Comfort, Texas, 83 points on D & H Cattle Company’s $3,531. 2, Tyler Smith, Fruita, Colo., 76, $2,030. 3, Brady Portenier, Caldwell, Idaho, 71, $1,501

Courtesy of PRCA