GET SOCIAL 
SHOP NOW AT:
WRANGLER.COM

National Western Stock Show Rodeo, Saturday Results

DENVER – The following are unofficial results from the National Western Stock Show Rodeo sanctioned by the Professional Rodeo Cowboys Association.

Sixteenth Performance —

Bareback Riding: 1, Chase Erickson, Helena, Mont., 80 points on Harry Vold Rodeo’s Billy the Kid. 2, Tyler Scales, Severance, Colo., 77. 3, J.R. Vezain, Cowley, Wyo., 76. 4, Kyle Charlie, Lukachukai, Ariz., 74.

Steer Wrestling: 1, Josh Peek, Pueblo, Colo., 3.9 seconds. 2, Ty Erickson, Helena, Mont., 5.5. 3, Dirk Tavenner, Rigby, Idaho, 6.1. 3, Cole Edge, Durant, Okla., 7.8.

Team Roping: (two times) 1, Jake Cooper, Monument, N.M., and York Gill, Stephenville, Texas, 11.7. 2, Cory Kidd, V, Statesville, N.C., and Clint Summers, Lake City, Fla., 31.9.

Saddle Bronc Riding: 1, (tie) Allen Boore, Axtell, Utah on Harry Vold Rodeo’s Cactus Flower and Jake Watson, Hudsons Hope, British Columbia, on Harry Vold Rodeo’s Julio, 80 points each. 3, Jade Blackwell, Rapid City, S.D., 75. 4, Call Marr, Twin Butte, Alberta, 74.

Tie-Down Roping: 1, Riley Pruitt, Gering, Neb., 7.4. 2, J.D. Kibbe, Portales, N.M., 10.9. 3, Westyn Hughes, Caldwell, Texas, 12.7. 4, Taylor Santos, Creston, Calif., 17.7.

Women’s Barrel Race: 1, Jackie Jatzlau, Giddings, Texas, 15.42 seconds. 2, Rachael Myllymaki, Farson, Wyo., 15.45. 3, Cassidy Kruse, Gillette, Wyo., 15.53. 4, Kristine Knauf, Chilton, Wis., 15.87.

Bull Riding: (one ride) Jeff Askey, Athens, Texas, 70 points on Summit Pro Rodeo’s Conniption.

Seventeenth Performance —

Bareback Riding: 1, Wyatt Maines, Maple Creek, Saskatchewan, 80 points on Harry Vold Rodeo’s Wrangler Valley. 2, (tie) Luke Creasy, Lovington, N.M., and Kyle Bowers, Drayton Valley, Alberta, 79 each. 4, Richmond Champion, The Woodlands, Texas, 76.5.

Steer Wrestling: 1, Josh Peek, Pueblo, Colo., 9.4. 2, Ty Erickson, Helena, Mont., 11.1. 3, Dirk Tavenner, Rigby, Idaho, 11.3. 4, Jason Lahr, Stephenville, Texas, 18.0.

Team Roping: 1, Ty Blasingame, Ramah, Colo., and Josh Fillmore, Penrose, Colo., 4.6. 2, Aaron Tsinigine, Tuba City, Ariz., and Ryan Motes, Weatherford, Texas, 5.2. 3, Jesse Stipes, Salina, Okla., and Tyler Worley, Stephenville, Texas, 5.5. 4, Garrett Tonozzi, Fruita, Colo., and Bret Tonozzi, Loma, Colo., 6.3.

Saddle Bronc Riding: 1, (tie) Troy Crowser, Whitewood, S.D., on Harry Vold Rodeo’s Music Man and Chad Ferley, Oelrichs, S.D., on Cervi Championship’s Duke’s of Hazard, 79 points each. 3, Jade Blackwell, Rapid City, S.D., 76. 4, Chuck Schmidt, Keldron, S.D., 75.

Tie-Down Roping: 1, Riley Pruitt, Gering, Neb., 17.7. 2, Westyn Hughes, Caldwell, Texas, 22.9. 3, Taylor Santos, Creston, Calif., 29.8. 4, Marshall Leonard, Lodi, Calif., 37.5.

Women’s Barrel Race: 1, Sabrina Ketcham, Yeso, N.M., 15.33. 2, Amber Leigh Moore, Salem, Ore., 15.48. 3, Jane Melby, Burneyville, Okla., 15.67. 4, Kaley Bass, Kissimmee, Fla., 15.78.

Bull Riding: (two rides) 1, Cain Smith, Pendleton, Ore., 80.5 points on Burch Rodeo’s Cool Kid. 2, Garrett Tribble, Bristow, Okla., 77.

Eighteenth Performance —

Bareback Riding: 1, Kyle Bowers, Drayton Valley, Alberta, 85.5 points on Calgary Stampede’s Walleye Rocket. 2, Richmond Champion, The Woodlands, Texas, 84.5. 3, Dantan Bertsch, Eastend, Saskatchewan, 83. 4, Wyatt Maines, Maple Creek, Saskatchewan, 76.

Steer Wrestling: 1, (tie) Dakota Eldridge, Elko, Nev., and Sterling Lambert, Fallon, Nev., 5.1. 3, Bryan Snell, Wheatland, Wyo., 9.9. 4, Joe Buffington, Wheatland, Wyo., 15.9.

Team Roping: 1, Aaron Tsinigine, Tuba City, Ariz., and Ryan Motes, Weatherford, Texas, 5.1. 2, Jesse Harville, Bivens, Texas, and Jared Bilby, Bridgeport, Neb., 6.8. 3, Ty Blasingame, Ramah, Colo., and Josh Fillmore, Penrose, Colo., 10.9. 4, Lee Haigler, Fort Lupton, Colo., and T.W. Wilson, Limon, Colo., 15.8.

Saddle Bronc Riding: 1, Chuck Schmidt, Keldron, S.D., 76 points on Cervi Championship’s Power Puff. 2, Jesse Bail, Camp Crook, S.D., 75. 3, Jade Blackwell, Rapid City, S.D., 73. 4, Chad Ferley, Oelrichs, S.D., 70.

Tie-Down Roping: 1, Shane Hanchey, Sulphur, La., 7.3 seconds. 2, Ryan Jarrett, Comanche, Okla., 7.5. 3, Reese Reimer, Stinnett, Texas, 7.6. 4, Braxton Laughlin, West Lake, La., 10.5.

Women’s Barrel Race: 1, Amber Leigh Moore, Salem, Ore., 15.42. 2, Alicia Stockton, Stephenville, Texas, 15.49. 3, Brittany Kelly, Paso Robles, Calif., 15.55. 4, Brook Rix, Skidmore, Texas, 15.61.

Bull Riding: (three rides) 1, Garrett Tribble, Bristow, Okla., 85 points on JK Rodeo’s Bad Grandma. 2, Kanin Asay, Powell, Wyo., 84. 3, Jacob Smith, LaSalle, Colo., 79.

Round winners followed by U.S. Bank Championship Finals qualifiers —

Bareback Riding: (first round) 1, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 87 points on Summit Pro Rodeo’s Arapahoe, $3,580. 2, Austin Foss, Terrebonne, Ore., 84.5, $2,745. 3, (tie) Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, and Jake Brown, Hillsboro, Texas, 84 and $1,670 each.5, Winn Ratliff, Leesville, La., 83, $835. 6, Taylor Price, Huntsville, Texas, 82, $597. 7, (tie) Casey Colletti, Pueblo, Colo., and Orin Larsen, Inglis, Manitoba, 81, $418. (second round) 1, Jake Brown, Hillsboro, Texas, 90 points on Calgary Stampede’s Reckless Margie, $3,580. 2, Kyle Bowers, Drayton Valley, Alberta, 85.5, $2,745. 3, Richmond Champion, The Woodlands, Texas, 84.5, $2,029. 4, Casey Colletti, Pueblo, Colo., 84, $1,313. 5, Danton Bertsch, Eastend, Saskatchewan, 83, $835. 6, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 82, $597. 7, Taylor Price, Huntsville, Texas; Nate S. McFadden, Elsmere, Neb.; and Chase Erickson, Helena, Mont., 80, $278. (total on two) 1, Jake Brown, Hillsboro, Texas, 174. 2, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 169. 3, Casey Colletti, Pueblo, Colo., 165. 4, Kyle Bowers, Drayton Valley, Alberta, 164.5. 5, Austin Foss, Terrebonne, Ore., 162.5. 6, Taylor Price, Huntsville, Texas, 162. 7, Richmond Champion, The Woodlands, Texas, 161. 8, Dantan, Bertsch, Eastend, Saskatchewan, 159. 9, Nate McFadden, Elsmere, Neb., 158. 10, Wyatt Maines, Maple Creek, Saskatchewan, 156. 11, Tyler Scales, Severance, Colo., 155.5. 12, Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 155.

Steer Wrestling: (first round) 1, Josh Peek, Pueblo, Colo., 3.9 seconds, $4,126. 2, Sam Olson, Buffalo, S.D., 4.0, $3,587. 2, Baylor Roche, Tremonton, Utah, 4.1, $3,049. 4, (tie) Nick Guy, Sparta, Wis., and Cody Pratt, Pueblo, Colo., 4.3, and $2,242 each. 6, Tanner Brunner, Ramona, Kan., 4.4, $1,435. 7, (tie) Kyle Whitaker, Chambers, Neb., and Clayton Moore, Pouce Coupe, British Columbia, 4.8, $628. (second round) 1, Seth Brockman, Wheatland, Wyo., 3.2, $4,126. 2, (tie) Kyle Irwin, Robertsdale, Ala., and Jeff Johnston, Thedford, Neb., 3.7and $3,318 each. 4, Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., 3.9, $2,511. 5, (tie) Wade Sumpter, Fowler, Colo.; Brad Johnson, Reva, S.D.; and Shawn Downing, Silver Star, Mont.; 4.0, $1,435. 8, Chason Floyd, Buffalo, S.D., 4.1, $359. (total on two) 1, Baylor Roche, Tremonton, Utah, 8.7. 2, Nick Guy, Sparta, Wis., 9.2. 3, Josh Peek, Pueblo, Colo., 9.4. 4, Clayton Moore, Pouce Coupe, British Columbia, 9.8. 5, Tyler Pearson, Louisville, Miss., 10.5. 6, (tie) Tanner Brunner, Ramona, Kan.; Chason Floyd, Ludlow, S.D.; and Dru Melvin, Hebron, Neb.; 10.8. 9, Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., 10.9. 10, Ty Erickson, Helena, Mont., 11.1. 11, Richard Coats, Hastings, Neb., 11.2. 12, Dirk Tavenner, Rigby, Idaho, 11.3.

Team Roping: (first round) 1, Billy Bob Brown, Carbon, Texas, and Garrett Jess, Coulee City, Wash., 4.4 seconds, $3,057. 2, Ty Blasingame, Ramah, Colo., and Josh Fillmore, Penrose, Colo., 4.6, $2,658. 3, (tie) Will Clark and Kolby Miller, Erin, Tenn., and Adam Rose, Willard, Mo., and Walt Woodard, Stephenville, Texas, 4.9, $2,060. 5, Clay Smith, Broken Bow, Okla., and Paul Eaves, Lonedell, Mo., 5.0, $1,462. 6, Pate Norell, Delta, Colo., and Jesse Jolly, Agate, Colo., 5.1, $1,063. 5, (tie) J.T. Taylor, Banning, Calif., and Brandon Bates, Romoland, Calif.; and Aaron Tsinigine, Tuba City, Ariz., and Ryan Motes, Weatherford, Texas; 5.2, $465. (second round) 1, Kaleb Driggers, Albany, Ga., and Kollin VonAhn, Blanchard, Okla., 4.5, $3,057. 2, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Quinn Kesler, Holden, Utah, 4.8, $2,658. 3, Riley and Brady Minor, Ellensburg, Wash., 5.0, $2,259. 4, (tie) Paul Beckett, Laramie, Wyo., and Chad Wahlert, Kersey, Colo.; Aaron Tsinigine, Tuba City, Ariz., and Ryan Motes, Weatherford, Texas; 5.1, $1,611 each. 6, (tie) Tyler and Trevor Schnaufer, Pueblo, Colo., and Guy Howell, Belle Fourche, S.D., and Jhett Johnson, Casper, Wyo., 5.2, $864 . 8, Clay Smith, Broken Bow, Okla., and Paul Eaves, Lonedell, Mo., 5.3, $266. (total on two) 1, (tie) Clay Smith, Broken Bow, Neb., and Paul Eaves, Lonedell, Mo.; and Aaron Tsinigine, Tuba City, Ariz., and Ryan Motes, Weatherford, Texas; 10.3. 3, (tie) Coleman Proctor, Pryor, Okla., and Buddy Hawkins, II, Columbus, Kan.; and Adam Rose, Willard, Mo., and Walt Woodard, Stephenville, Texas; 10.9. 5, Paul David Tierney, Oral, S.D., and Trey Yates, Pueblo, Colo., 11.4. 6, Jake Cooper, Monument, N.M., and York Gill, Stephenville, Texas, 11.7. 7, Chase Wiley, Charlotte, Texas, and Ace Pearce, Washington, Texas, 11.8. 8, (tie) Chad Masters, Adams, Tenn., and Travis Graves, Jay, Okla.; Will Clark and Kolby Miller, Erin, Tenn., 11.9. 10, Paul Beckett, Laramie, Wyo., and Chad Wahlert, Kersey, Colo., 12.2. 11, (tie) Levi Simpson, Ponoka, Alberta and Jeremy Buhler, Abbotsford, British Columbia; and Jr. Dees, Aurora, S.D., and Matt Zancanella, Aurora, S.D.; 12.6.

Saddle Bronc Riding: (first round) 1, Taos Muncy, Corona, N.M., 84 points on Calgary Stampede’s Utica Jilt, $4,224. 2, Chase Bennett, Santaquin, Utah, 83, $3,239. 3, Roper Kiesner, Ripley, Okla., 82, $2,394. 4, (tie) CoBurn Bradshaw, Beaver, Utah, 81, $1,549. 5, Cody Wright, Milford, Utah, 80, $986. 6, (tie) Jacobs Crawley, Boerne, Texas; Curtis Garton, New Zealand; Allen Boore, Axtell, Utah; Troy Crowser, Whitewood, S.D.; and Chad Ferley, Oelrichs, S.D.; 79 and $338 each. (second round) 1, Ben Londo, San Luis Obispo, Calif., 83 points on Calgary Stampede’s Umber Bubbles, $4,224. 2, Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 82, $3,239. 3, (tie) Clay Elliott, Nanton, Alberta; Allen Boore, Axtell, Utah; and Jake Watson, Hudsons Hope, British Columbia; 80 and $1,643. 6, (tie) Sam Spreadborough, Snyder, Texas, and Will Smith, Marshall, Mo., 79, $634. 8, (tie) Cody Martin, Pleasant Hope, Mo., and Cort Scheer, Elsmere, Neb., 78, $211. (total on two) 1, Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 161. 2, Allen Boore, Axtell, Utah, 159. 3, Clay Elliott, Nanton, Alberta, 158. 4, (tie) Sam Spreadborough, Snyder, Texas, and Cody Wright, Milford, Utah, 157. 6, (tie) Curtis Garton, New Zealand, and Cort Scheer, Elsmere, Neb., 156. 8, (tie) CoBurn Bradshaw, Beaver, Utah, and Spencer Wright, Milford, Utah, 153. 10, Roper Kiesner, Ripley, Okla., 152. 11, (tie) Keith Allen Brauer Jr., Belleville, Ill., and Chuck Schmidt, Keldron, S.D., 151.

Tie-Down Roping: (first round) 1, Riley Pruitt, Gering, Neb., 7.4 seconds, $4,145. 2, Marcos Costa, Childress, Texas, 7.5, $3,605. 3, (tie) Trevor Brazile, Decatur, Texas, and Cody McCartney, Ottowa Lake, Minn., 7.6, $2,794. 5, (tie) Tyson Durfey, Weatherford, Texas; Chase Williams, Stephenville, Texas; Adam Gray, Seymour, Texas; and Jerrad Hofstetter, Shallow Water, Texas; 7.8, $1,172. (second round) 1, Sterling Smith, Stephenville, Texas, 7.0, $4,145. 2, Timber Moore, Aubrey, Texas, 7.1, $3,605. 3, Shane Hanchey, Sulphur, La., 7.3, $3,064. 4, Cody Ohl, Hico, Texas, 7.4, $2,523. 5, (tie) Jordan Ketscher, Squaw Valley, Calif., and Ryan Jarrett, Comanche, Okla., 7.5 and $1,712 each. 7, (tie) Clint Robinson, Spanish Fork, Utah, and Reese Riemer, Stinnett, Texas, 7.6, $631. (total on two) 1, Sterling Smith, Stephenville, Texas, 15.4. 2, Tyson Durfey, Weatherford, Texas, 15.9. 3, Trevor Brazile, Decatur, Texas, 16.3. 4, Shane Hanchey, Sulphur, La., 16.5. 5, Kyle Lucas, Carstairs, Alberta, 17.2. 6, L.D. Meier, Texhoma, Okla., 17.6. 7, Riley Pruitt, Gering, Neb., 17.7. 8, Rhen Richard, Roosevelt, Utah, 17.8. 9, Jarrad Hoftstetter, Shallow Water, Texas, 17.9. 10, Justin Macha, Needville, Texas, 18.0. 11, Ryan Watkins, Morgan Mill, Texas, 18.7. 12, Adam Gray, Seymour, Texas, 18.8.

Women’s Barrel Race: (first round) 1, (tie) Shelby Herrmann, Stephenville, Texas, and Dena Kirkpatrick, Post, Texas, 15.30 and $3,177 each. 3, Sabrina Ketcham, Yeso, N.M., 15.33, $2,444. 4, Jackie Jatzlau, Giddings, Texas, 15.34, $2,118. 5, Ivy Conrado, Hudson, Colo., 15.35, $1,629. 6, Ari-Anna Flynn, Charleston, Ark., 15.43, $1,303. 7, Cassidy Kruse, Gillette, Wyo., 15.47, $978. 8, Amber Leigh Moore, Salem, Ore., 15.48, $652. 9, Mary Burger, Pauls Valley, Okla., 15.50, $489. 10, Carlee Pierce, Lowdensboro, Ala., 15.52, $326. (second round) 1, Kali Parker, Wendell, Idaho, 15.27, $3,421. 2, Ivy Conrado, Hudson, Colo., 15.33, $2,933. 3, Shelby Herrmann, Stephenville, Texas, 15.35, $2,444. 4, Kim Couch, Rattan, Okla., 15.38, $2,118. 5, Jana Griemsman, Piedmont, S.D., 15.39, $1,629. 6, (tie) Jackie Jatzlau, Giddings, Texas, and Amber Leigh Moore, Salem, Ore., 15.42, $1,140. 8, Mary Walker, Ennis, Texas, and Shelly Anzick, Shepherd, Mont., 15.43, $570. 10, Rachael Myllymaki, Farson, Wyo., 15.45, $326. (total on two) 1, Shelby Herrmann, Stephenville, Texas, 30.65. 2, Ivy Conrado, Hudson, Colo., 30.68. 3, Jackie Jatzlau, Giddings, Texas, 30.76. 4, Amber Leigh Moore, Salem, Ore., 30.90. 5, (tie) Kim Couch, Rattan, Okla.; and Kali Parker, Wendell, Idaho, 30.95. 7, Cassidy Kruse, Gillette, Wyo., 31.00. 8, (tie) Mary Walker, Ennis, Texas; Mary Burger, Pauls Valley, Okla.; and Calyssa Thomas, Harrold, S.D.; 31.11. 11, Jana Griemsman, Piedmont, S.D., 31.19. 12, Lisa Lockhart, Oelrichs, S.D., 31.26.

Bull Riding: (first round) 1, (tie) Joe Frost, Randlett, Utah, on Cervi Championship’s Slim Kitty and Bart Miller, Pleasanton, Neb., on Cervi Championships Slim Kitty, 87 points and $3,749 each. 3, Cody Rostockyj, Lorena, Texas, 84.5, $2,405. 4, Tyler Willis, Laramie, Wyo., 84, $1,556. 5, Jeff Askey, Athens, Texas, 83.5, $990. 6, (tie) Dustin Bowen, Waller, Texas, and Cody Campbell, Summerville, Ore., 83, $637. 8, (tie) Trevor Kastner, Ardmore, Okla., and Corey Maier, Timberlake, S.D., 82.5, $212.(second round) 1, Garrett Tribble, Bristow, Okla., 85 points on JK Rodeo’s Bad Grandma, $4,245. 2, (tie) Cody Campbell, Summerville, Ore., and Trevor Kastner, 84.5, $2,830. 4, Kanin Asay, Powell, Wyo., 84, $1,556. 5, Rorey Maier, Timber Lake, S.D., 83, $990. 6, Cody Teel, Kountze, Texas, 82.5, $707. 7, Josh Koschel, Nunn, Colo., 82, $566. 8, Elliot Jacoby, Fredericksburg, Texas, 81, $424. (total on two) 1, Cody Campbell, Summerville, Texas, 167.5. 2, Trevor Kastner, Ardmore, Okla., 167. 3, (tie) Elliot Jacoby, Fredericksburg, Texas; Joe Frost, Randlett, Utah; and Garrett Tribble, Bristow, Okla.; 162. 6, Rorey Maier, Timber Lake, S.D., 161. 7, Josh Koschel, Nunn, Colo., 159. 8, Jordan Hansen, Okotoks, Alberta, 156.5. 9, (tie) Tyler Willis, Laramie, Wyo., and Pistol Robinson, Coolidge, Texas, 155. 11, Jeff Askey, Athens, Texas, 153. 12, Newt Brasfield, Lane, Okla., 144.

Courtesy of PRCA