GET SOCIAL 
SHOP NOW AT:
WRANGLER.COM

Record Holding Tie-Down Roper Successful in Denver Again

By Susan Kanode
For the National Western Stock Show

DENVER – One year ago, Riley Pruitt from Gering, Neb., had the National Western Stock Show Rodeo fans on the edge of their seats during the tie-down roping.

He stopped the clock in 6.9 seconds to set a new arena record if the calf stayed tied for the required six seconds. It did and what may have been the longest six second of Pruitt’s life turned into a big win that helped him secure his first trip to Las Vegas to compete at the Wrangler National Finals Rodeo.

He is competing here again and while his run in the Denver Coliseum on Wednesday was a full second slower than his record-setting one of a year ago, he is still placing in the first round with another opportunity here on Tuesday. Pruitt is currently third in the first round and with another fast time will be back on Sunday, Jan. 22 for the U.S. Bank Championship Finals.

Two bull riders are already planning for their trip back here for the Finals. Trey Benton III, from Rock Island, Texas, and Wyatt Rogers, from Tahlequah, Okla., joined the field of eight men that have ridden both of their bulls here so far.

Benton is second overall with a total of 171 after identical scores of 85.5 points. Rogers is tied for fourth place with Trevor Reiste from Linden, Iowa. They each have a total of 163 points. Canada’s Jordan Hansen is in the lead with 173.

There are two rodeos on Thursday in the Denver Coliseum at 10:30 a.m. and 7:30 p.m.

The following are unofficial results from the National Western Stock Show Rodeo sanctioned by the Professional Rodeo Cowboys Association.

11th Performance —

Bareback Riding: 1, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 86 points on Summit Pro Rodeo’s Revolving Door. 2, Ty Breuer, Mandan, N.D., 84.5. 3, R.C. Landingham, Hat Creek, Calif., 81. 4, Casey Breuer, Mandan, N.D., 79.5.

Steer Wrestling: 1, (tie) Riley Duvall, Checotah, Okla., and Tom Lewis, Lehi, Utah, 4.3. 3, Ethan Thouvenell, Hooper, Utah, 4.7. 4, Shane Frey, Duncan, Okla., 4.9.

Team Roping: 1, Brady Tryan, Huntley, Mont., and Caleb Anderson, Mocksville, N.C., 4.4. 2, Lane Karney, Creston, Calif., and Dalton Pierce, San Luis Obispo, Calif., 9.3. 3, Clayton Hansen, Homedale, Idaho and Garrett Jess, Coulee City, Wash., 9.6. 4, Jesses Stipes, Salina, Okla., and Trey Johnson, Weatherford, Texas, 11.5.

Saddle Bronc Riding: 1, Chase Bennett, Goshen, Utah, 83 points on Summit Pro Rodeo’s Miss Independent. 2, Andy Clarys, Riverton, Wyo., 79.5. 3, Layton Green, Meeting Creek, Alberta, 77. 4, Leon Fountain, Socorro, N.M., 68.

Tie-Down Roping: 1, Marty Yates, Stephenville, Texas, 8.4 seconds. 2, Josh Peek, Pueblo, Colo., 9.5. 3, Tyler Milligan, Pawhuska, Okla., 9.6. 4, Justin Brinkerhoff, Corinne, Utah, 11.2.

Women’s Barrel Race: 1, Tiany Schuster, Krum, Texas, 15.49. 2, HopeSickler, Douglas, Wyo., 15.54. 3, Trula Churchill, Valentine, Neb., 15.62. 4, (tie)Nicole Laurence, Cresson, Texas, and Kelly Yates, Pueblo, Colo., 15.71.

Bull Riding: (two rides) 1, Trey Benton III, Rock Island, Texas, 85.5 points on Cervi Championship Rodeo’s Midlife Crisis. 2, Wyatt Rogers, Tahlequah, Okla., 82.

12th Performance —

Bareback Riding: 1, Grant Denny, Minden, Nev., 83 points on Cervi Championship Rodeo’s Gold Buckle. 2, Taylor Broussard, Estherwood, La., 81. 3, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 80. 4, R.C. Landingham, Hat Creek, Calif., 79.5.

Steer Wrestling: 1, (tie) Sean Santucci, Prineville, Ore., and Mike McGinn, Haines, Ore., 4.6 seconds each. 3, Dirk Tavenner, Rigby, Idaho, 5.4. 4, Ross Mosher, Augusta, Mont., 5.5.

Team Roping: 1, (tie) Garrett Tonozzi, Fruita, Colo., and Bret Tonozzi, Loma, Colo.; and Logan Olson, Flandreau, S.D., and Walt Woodard, Stephenville, Texas; 5.5 seconds each. 3, Luke Brown, Stephenville, Texas, and Jake Long, Coffeyville, Kan., 6.1. 4, Keller James Johnson and Jhett Johnson, Casper, Wyo., 6.3.

Saddle Bronc Riding: 1, Layton Green, Meeting Creek, Alberta, 76.5 points on Cervi Championship Rodeo’s Greeley Hatworks Mustang. 2, (tie) Andy Clarys, Riverton, Wyo., and Allen Boore, Axtell, Utah, 76 each. 3, Leon Fountain, Socorro, 74.5.

Tie-Down Roping: 1, Riley Pruitt, Gering, Neb., 7.9 seconds. Quay Howard, Canyon, Texas, 8.5. 3, Chase Williams, Stephenville, Texas, 8.7. 4, Braxton Laughlin, Westlake, La., 10.4.

Women’s Barrel Race: 1, Kellie Collier, Hereford, Texas, 15.49 seconds. 2, (tie) Cassidy Kruse, Gillette, Wyo., and Brittany Kelly, Paso Robles, Calif., 15.54. 4, Callahan Crossley, Hermiston, Ore., 15.70.

Bull Riding: (three rides) 1, Trey Benton III, Rock Island, Texas, 85.5 points on Cervi Championship Rodeo’s High Jacker. 2, Wyatt Rogers, Tahlequah, Okla., 81. 3, Andy Coughlin, De Smet, S.D., 69.

Current Leaders —

Bareback Riding: (first round) 1, Logan Corbett, Las Cruces, N.M., 87 points on Calgary Stampede’s Xplosive Skies. 2, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 86. 3, Ty Breuer, Mandan, N.D., 84.5. 4, (tie) Buck Lunak, Cut Bank, Mont., and Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 83.5. 6, Kody Lamb, Sherwood Park, Alberta, 82.5. (second round) 1, Jake Brown, Cleveland, Texas, 85.5 points on Cervi Brothers Ransom’s Disaster. 2, Richmond Champion, The Woodlands, Texas, 85. 3, Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 84.5. 4, (tie) Kody Lamb, Sherwood Park, Alberta; Grant Denny, Minden, Nev.; and Caleb Bennett, Tremonton, Utah; 83. (total on two) 1, Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 168. 2, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 166. 3, Kody Lamb, Sherwood Park, Alberta, 165.5. 4, Logan Corbett, Las Cruces, N.M., 161. 5, (tie) R. C. Landingham, Hat Creek, Calif., and Buck Lunak, Cut Bank, Mont., 160.5.

Steer Wrestling: (first round) 1, (tie) Luke Branquinho, Los Alamos, Calif.; Heath Thomas, Hemphill, Texas; Jule Hazen, Ashland, Kan.,; and Clayton Tuscherer, Dona Ana, N.M., 4.2 seconds each. 5, Will Lummus, West Point, Miss., 4.4. 6, (tie) Mike McGinn, Haines, Ore.; Sean Santucci, Prineville, Ore.; and Blaine Jones, Templeton, Calif., 4.6. (second round) 1, Ryan Swayze, Freedom, Okla., 3.4. 2, Jason Thomas, Benton, Ark., 3.8. 3, (tie) Cameron Morman, Glen Ullin, N.D.; Gary Gilbert, St. Cloud, Fla.; and Matt Reeves, Cross Plains, Texas; 4.1. 6, (tie) Cody Cabral, Hilo, Hawaii; Tom Lewis, Lehi, Utah; Bridger, Anderson, Carrington, N.D.; and Riley Duvall, Checotah, Okla.; 4.3. (total on two) 1, Gary Gilbert, St. Cloud, Fla., 8.9. 2, (tie) Jule Hazen, Ashland, Kan., and Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., 9.0. 4, Blaine Jones, Templeton, Calif., 9.2. 5, Bridger Anderson, Carrington, N.D., 9.6. 6, Clayton Tuchscherer, Dona Ana, N.M., 10.0.

Team Roping: (first round) 1, Kelsey Parchman, Cumberland City, Tenn., and Kinney Harrell, Marshall, Texas, 4.6 seconds. 2, (tie) Bubba Buckaloo, Kingston, Okla., and Jake Smith, Broken Bow, Okla.; and Jhett and Bret Trenary, Salida, Colo.; 5.0. 4, (tie) Robert Ansley, Moriarity, N.M., and Shad Chadwick, Cave Creek, Ariz.; and Charly Crawford, Prineville, Ore., and Joseph Harrison, Overbrook, Okla.; 5.2. 6, Anthony Lucia, Weatherford, Texas, and Seth Jones, Decatur, Texas, 5.3. (second round) 1, Olin Pulham, Payson, Utah and Thad Ward, Howell, Utah, 4.1. 2, Tanner Baldwin, Vale, Ariz., and Tanner Luttrell, Oroville, Calif., 4.2. 3, Clay Tryan, Billings, Mont., and Jade Corkill, Fallon, Nev.; 4.3. 4, Brady Tryan, Huntley, Mont., and Caleb Anderson, Mocksville, N.C., 4.4. 5, Philip McCoy, Beggs, Okla., and Josh Fillmore, Penrose, Colo.; 4.6. 6, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Joel Bach, Mount Vernon, Texas, 4.9. (total on two) 1, Kelsey Parchman, Cumberland, City, Tenn., and Kinney Harrell, Marshall, Texas, 9.6. 2, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Joel Bach, Mount Vernon, Texas, 11.4. 3, Tanner Baldwin, Vale, Ariz., and Tanner Luttrell, Oroville, Calif., 15.3. 4, (tie) Lane Karney, Creston, Calif., and Dalton Pearce, San Luis Obispo, Calif.; and Brady Tryan, Huntley, Mont., and Caleb Anderson, Mocksville, N.C., 15.4. 6, Wade and Wylee Nelson, Faith, S.D., 16.0.

Saddle Bronc Riding: (first round) 1, Will Smith, Marshall, Mo., 88 points on Calgary Stampede’s Stampede Warrior. 2, Audy Reed, Spearman, Texas, 86. 3, Shade Etbauer, Goodwell, Okla., 85.5. 4, Chase Bennett, Goshen, Utah, 83. 5, (tie) Brady Nicholes, Hoytesville, Utah, and Hardy Braden, Welch, Okla., 82.5 each. (second round) 1, Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 85 points on Calgary Stampede’s Sergeant Whitney. 2, Audy Reed, Spearman, Texas, 82.5. 3, Hawkins Boyce, Malad, Utah, 81.5. 4, (tie) Sterling Crawley, Stephenville, Texas, and Will Smith, Marshall, Mo., 81. 6, (tie) Isaac Diaz, Desdemona, Texas, and Hardy Braden, Welch, Okla., 80. (total on two) 1, Will Smith, Marshall, Mo., 169. 2, Audy Reed, Spearman, Texas, 168.5. 3, Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 166.5. 4, Hardy Braden, Welch, Okla., 162.5. 5, Brady Nicholes, Hoytsville, Utah, 160. 6, Dylan Henson, Bloomfield, N.M., 157.

Tie-Down Roping: (first round) 1, Monty Lewis, Hereford, Texas, 7.6. 2, Marcos Costa, Childress, Texas, 7.8. 3, Riley Pruitt, Gering, Neb., 7.9. 4, Ryle Smith, Oakdale, Calif., 8.0. 5, (tie) Will Howell, Stillwater, Okla., and J.D. McQuistion, Collinsville, Texas, 8.1 each. (second round) 1, (tie) Caddo Lewellan, Morrison, Okla., and Ike Fontenot, Ville Platte, La., 7.9. 3, Marcus Theriot, Poplarville, Miss., 8.0. 4, Dillon Holder, Eugene, Mo., 8.3. 5, (tie) Marcos Costa, Childress, Texas, and Marty Yates, Stephenville, Texas, 8.4. (total on two) 1, Marcos Costa, Childress, Texas, 16.2. 2, Monty Lewis, Hereford, Texas, 17.0. 3, Rhen Richard, Roosevelt, Utah, 17.9. 4, J.C. Malone, Hooper, Utah, 18.4. 5, Tuf Cooper, Weatherford, Texas, 18.9. 6, Paul David Tierney, Oral, S.D., 19.2.

Women’s Barrel Race: (first round) 1, Jordan Moore, Mauston, Wisc., 15.31 seconds. 2, Kelly Yates, Pueblo, Colo., 15.35. 3, (tie) Dena Kirkpatrick, Post, Texas, and Cayla Small, Burneyville, Okla., 15.38 each. 5, Hailey Kinsel, Cotulla, Texas, 15.41. 6, Kali Parker, Wendell, Idaho, 15.46. (second round) 1, Kali Parker, Wendell, Idaho, 15.34. 2, Hailey Kinsel, Cotulla, Texas, 15.46. 3, Tiany Schuster, Krum, Texas, 15.49. 4, Rainy Pratt, Stephenville, Texas, 15.51. 5, Hope Sickler, Douglas, Wyo., 15.54. 6, Michele McLeod, Whitesboro, Texas, 15.56. (total on two) 1, Kali Parker, Wendell, Idaho, 30.80. 2, Hailey Kinsel, Cotulla, Texas, 30.87. 3, Tiany Schuster, Krum, Texas, 31.03. 4, (tie) Sidney Forest, Lipan, Texas, and Kelly Yates, Pueblo, Colo., 31.06 each. 6, Cayla Small, Burneyville, Okla., 31.13.

Bull Riding: (first round) 1, Jordan Hansen, Okotoks, Alberta, 87.5 points on Cervi Championship Rodeo’s Vitalix White Smoke. 2, Joe Frost, Randlett, Utah, 86.5. 3, (tie) Mike Sparks, Caldwell, Idaho, and Trey Benton III, Rock Island, Texas, 85.5. 5, Cain Smith, Pendleton, Ore., 85. 6, (tie) Roscoe Jarboe, New Plymouth, Idaho and Chase Robbins, Marsing, Idaho, 83.5. (second round) 1, Dustin Bowen, Waller, Texas, 86 on Cervi Championship’s Slim Kitty. 2, (tie) Jordan Hansen, Okotoks, Alberta, and Trey Benton III, Rock Island, Texas, 85.5. 4, Trevor Reiste, Linden, Iowa, 84.5. 5, (tie) Jeff Bertus, Avon, S.D., and Elliot Jacoby, Fredericksburg, Texas, 81.5. (total on two) 1, Jordan Hansen, Okotoks, Alberta, 173. 2, Trey Benton III, Rock Island, Texas, 171. 3, Dustin Bowen, Waller, Texas, 168.5. 4, Trevor Reiste, Linden, Iowa, and Wyatt Rogers, Tahlequah, Okla., 163. 6, Joe Frost, Randlett, Utah, 161.5.