GET SOCIAL 
SHOP NOW AT:
WRANGLER.COM

Reno Bull Riding Champ Looks for Another Victory

RENO, NEV., — In 2013, when Brennon Eldred from Sulphur, Okla., won the bull riding at the Reno Rodeo, people were wondering just who he was.

It was Eldred’s rookie year and he hadn’t been to many rodeos outside of the state of Oklahoma. He came here with veteran rider Cody Whitney and left with a new pair of championship spurs. He finished fourth in the rookie of the year standings in his event and gained confidence to start the 2014 season.

Eldred qualified for his first Wrangler NFR last year and finished the season in 13th place. This year has been his best yet. He is currently fourth in the world standings and with his success here in Reno, he is in position to improve that.

At the seventh performance of the rodeo, Eldred rode the bull named Snap Shot from Growney Brothers for 86 points. That put him in the lead of the first round and secured him a place in Saturday night’s finals.

There are 12 bull riders left to compete here on Friday. They would all have to be successful and have scores over 86 points to move Eldred out of the final round which is virtually impossible.

When Eldred earned the title here previously, he was one of two riders to be successful on two rides and earned over $7,500. If he does that again this year, he will move up in the standings and gain momentum going into “Cowboy Christmas,” the busiest time of the year in rodeo.

The first round of bareback riding and saddle bronc riding were completed on Thursday night with Jessy Davis from Power, Mont., taking the lead in bareback. Davis rode the Big Bend Rodeo horse Faded Winds for 83 points to win $3,656. He will ride in the second round Friday night.

The eighth performance begins at 7 p.m. Friday and is Tough Enough to Wear Pink night. Tickets are available at www.renorodeo.com or by calling 800-325-7328.

RENO, NEV., June 25, 2015 — Following are unofficial results from the Reno Rodeo:

Seventh Performance —

Bareback Riding: 1, Jessy Davis, Power, Mont., 83 points on Big Bend Rodeo’s Faded Winds. 2, Mason Clement, Sandy, Utah, 77. 3, (tie) Teddy Athan, Livermore, Calif., and Taylor Price, Huntsville, Texas, 74.

Steer Wrestling: 1, Josh Garner, Live Oak, Calif., 3.8 seconds. 2, (tie) Les Shepperson, Midwest, Wyo., and Dean Gorsuch, Gering, Neb., 4.2. 4, Clayton Moore, Pouce Coupe, British Columbia, 4,4,

Team Roping: (two times) 1, Billy Bob Brown, Stephenville, TExs, and Garrett Jess, Coulee, City, Wash., 4.6 seconds. 2, Blake Teixeira, San Martin, Calif., and Clint Harry, Nixon, Nev., 5.2.

Saddle Bronc Riding: 1, Isaac Diaz, Desdemona, Texas, 80 points on Flying Five Rodeo’s #356. 2, Cody Wright, Milford, Utah, 77. 3, (tie) Wade Sundell, Coleman, Okla., and Jesse Bail, Camp Crook, S.D., 74 each.

Tie-Down Roping: 1, Tuf Cooper, Decatur, Texas, 8.5 seconds. 2, Will Howell, Stillwater, Okla., 9.2. 3, (tie) Chase Williams, Stephenville, Texas, and Riley Pruitt, Gering, Neb., 9.4.

Barrel Racing: 1, Cassidy Kruse, Gillette, Wyo., 16.93 seconds. 2, Melissa Taylor, Neola, Utah, 17.50. 3, Dolli Lautaret, Kingman, Ariz., 17.53. 4, Jolee Lautaret – Jordan, Kingman, Ariz., 17.69.

Bull Riding: (three rides) 1, Brennon Eldred, Sulphur, Okla., 86 points on Growney Brother’s Crystal Deal. 2, Ty Pozzobon, Merritt, British Columbia, 82. 3, Beau Hill, West Glacier, Mont., 80.

CURRENT LEADERS –

Bareback Riding: First Round Winners: 1, Jessy Davis, Power, Mont.,83 points on Big Bend Rodeo’s Faded Winds, $3,656. 2, (tie) Bobby Mote, Stephenville, Texas, and Anthony Thomas, Kimberley, Australia, 80 points and $2,438 each. 4, (tie) Brian Bain, Powell Butte, Ore.; Will Lowe, Canyon, Texas; Casey Breuer, Mandan, N.D.; and Evan Jayne, Marseille, France, 78 and $823 each. 8, (tie) Austin Foss, Terrebonne, Ore., and Mason Clements, Sandy, Utah, 77, $183. Second Round: 1, (tie) Steven Peebles, Redmond, Ore., on Rosser Rodeo’s Willhock and Tanner Aus, Granite Falls, Minn., on Big Bend Rodeo’s Faded Winds, 83 points each. 3, Ryan Gray, Cheney, Wash., 82. 4, Winn Ratliff, Leesville, La., 81. Total on two: 1, Bobby Mote, Stephenville, Texas, 159. 2, (tie) Winn Ratliff, Leesville, La., and Ryan Gray, Cheney, Wash., 157. 4, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 156. 5, (tie) Casey Breuer, Mandan, N.D., and Even Jayne, Marseille, France, 155. 7, (tie) Austin Foss, Terrebonne, Ore., and Trenten Montero, Winnermucca, Nev., 154.

Steer Wrestling: First Round: 1,Hunter Cure, Holliday, Texas, 4.1 seconds. 2, Joshua Clark, Belgrade, Mont., 4.2. 3, Olin Hannum, Malad, Idaho, 4.5. 4, (tie) Ryan Bothum, Caddo, Okla., and Jace Melvin, Fort Pierre, S.D., 4.7 each. Second Round: 1, Josh Peek, Pueblo, Colo., 3.4. 2,(tie) Justin Shaffer, Hallsville, Texas, and Josh Garner, Live Oak, Calif., 3.8. 4, (tie) Tanner Milan, Cochrane, Alberta and Jule Hazen, Ashland, Kan., 4.0. Total on two: 1, Jule Hazen, Ashland, Kan., 8.9. 2, Clayton Moore, Pouce Coupe, British Columbia, 9.0. 3, Hunter Cure, Holliday, Texas, 9.1. 4, Josh Clark, Texarkana, Texas, 9.2. 5, (tie) Jon Herl, Goodland, Kan., and Matt Reeves, Cross Plains, Texas, 9.3. 7, Josh Peek, Pueblo, Colo., 9.4. 8, Jace Melvin, Fort Pierre, S.D., 9.5.

Team Roping: First Round: 1, Aaron Tsinigine, Tuba City, Ariz., and Ryan Motes, Weatherford, Texas, 4.8 seconds. 2, Nick Sartain, Dover, Okla., and Rich Skelton, Llano, Texas, 5.1. 3, Jake Barnes and Junior Nogueira, Scottsdale, Ariz., 5.2. 4, (tie) Erich Rogers, Round Rock, Ariz., and Cory Petska, Marana, Ariz.; and Joel Bach, Mount Vernon, Texas, and Jim Ross Cooper, Monument, N.M, 5,4. Second Round: 1, Billy Bob Brown, Stephenville, Texas, and Garrett Jess, Coulee, City, Wash., 4.6. 2, Bubba Buckaloo, Caddo, Okla., and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 4.9. 3, (tie) Zayne Dishion, Bishop, Calif., and Tommy Zuniga, Centerville, Texas; ; and Cale Markham, Vinita, Okla., and Buddy Hawkins, III, Columbus, Kan.; 5,1. Total on two: 1, Aaron Tsinigine, Tuba City, Ariz., and Ryan Motes, Weatherford, Texas, 10.3. 2, Zane Dishion, Bishop, Calif., and Tommy Zuniga, Centerville, Texas, 11.0. 3, Jake Barnes and Junior Nogueira, Scottsdale, Ariz., 11.3. 4, (tie) Joel Bach, Mount Vernon, Texas, and Jim Ross Cooper, Monument, N.M.; and Blake Teixeira, San Martin, Calif., and Clint Harry, Nixon, Nev.; 11.4. 6, Travis Tryan, Billings, Mont., and Jett Hillman, Purcell, Okla., 11.5. 7, Nick Sartain, Dover, Okla., and Rich Skelton, Llano, Texas, 11.6. 8, Edward Hawley, Jr., Surprise, Ariz., and Ty Romo, Whiteriver, Ariz., 11.8.

Saddle Bronc Riding: First Round Winners: 1, Clay Elliott, Nanton, Alberta, 86 points on Big Bend Rodeo’s Kool Toddy, $3,399. 2, (tie) Jesse Wright, Milford, Utah, and Cort Scheer, Elsmere, Neb., 84 and $2,266 each. 4, Heith DeMoss, Heflin, La., 82, $1,246. 5, (tie) Chad Ferley, Oelrichs, S.D., and Isaac Diaz, Desdemona, Texas, 80, $680. 7, Shorty Garrett, Dupree, S.D., 79, $453. 8, Cody DeMoss, Heflin, La., 78, $340. Second Round: 1, Chuck Schmidt, Keldron, S.D., 84 points on Flying U Rodeo’s #078. 2, Clay Elliott, Nanton, Alberta, 83. 3, Zeke Thurston, Big Valley, Alberta, 82. 4, Cole Elshere, Faith, S.D., 79. Total on two: 1, Clay Elliott, Nanton, Alberta, 169. 2, (tie) Cort Scheer, Elsmere, Neb., and Heith DeMoss, Heflin, La., 157. 4, Chuck Schmidt, Keldron, S.D., 156. 5, Cody DeMoss, Heflin, La., 153. 6, (tie) Bradley Harter, Loranger, La., and Zeke Thurston, Big Valley, Alberta, 150. 8, (tie) Jacobs Crawley, Stephenville, Texas, and Shorty Garrett, Dupree, S.D., 149.

Tie-Down Roping: First Round: 1, Tuf Cooper, Decatur, Texas, 8.5 seconds. 2, (tie) Chant DeForest, Wheatland, Calif., and Ryan Watkins, Dublin, Texas, 8.7. 4, J.C. Malone, Hooper, Utah, 8.9. Second Round: 1, Timber Moore, Argyle, Texas, 7.9. 2, (tie) Clay Long, San Angelo, Texas, and Scot Meeks, Clyde, Texas, 8.7. 4, Cody Quaney, Cheney, Kan., 9.0. Total on two: 1, Michael Otero, Lowndesboro, Ala., 18.3. 2, Trent Creager, Stillwater, Okla., 18.4. 3, Josh Peek, Pueblo, Coo., 18.5. 4, Cade Swor, Winnie, Texas, 18.8. 5, Ryle Smith, Oakdale, Calif., 18.9. 6, Catfish Brown, Collinsville, Texas, 19.2. 7, (tie) Caleb Smidt, Bellville, Texas, and Trell Etbauer, Goodwell, Okla., 19.2.

Barrel Racing: First Round: 1, Jill Welsh, Parker, Ariz., 16.88 seconds. 2, Sherylynn Johnson, Henryetta, Okla., 17.20. 3, Kassidy Dennison, Tohatchi, N.M., 17.31. 4, Kaley Bass, Kissimmee, Fla., 17.33. Second Round: 1,Cassidy Kruse, Gillette, Wyo., 16.93. 2, Kaley Bass, Kissimmee, Fla., 16.94. 3,Sarah Rose McDonald, Brunswick, Ga., 16.98. 4, Jill Welsh, Parker, Ariz., 17.04. Total on two: 1, Jill Welsh, Parker, ARiz., 33.92. 2, Kaley Bass, Kissimmee, Fla., 34.27. 3, Kassidy, Dennison, Tohatchi, N.M., 34.54. 4, Christina Richman, Glendora, Calif., 34.61. 5, Sarah Rose McDonald, Brunswick, Ga., 34.62. 6,Calyssa Thomas, Harrold, S.D., 34.64. 7, Callie DuPerier, Bandera, Texas, 34.67. 8, Ruth Haislip, Acampo, Calif., 34.73.

Bull Riding: First Round: 1, Brennon Eldred, Sulpur, Okla., 86 points on Growney Brother’s Snap Shot. 2, Dustin Bowen, Waller, Texas, 84. 3, (tie) Caleb Sanderson, Hallettsville, Texas, and Ty Pozzobon, Merritt, British Columbia, 82 each. 5, Howdy Cloud, Kountze, Texas, 81. 6, Beau Hill, West Glacier, Mont., 80. 7, Reid Baker, Comfort, Texas, 79. 8, John Jacobs, Little Eagle, S.D., 78. 9, (tie) Cody Teel, Kountze, Texas; Tyler Smith, Fruita, Colo.; Derek Kolbaba, Walla Walla, Wash.; and Luke Gee, Stanford, Mont.; 77 each.