GET SOCIAL 
SHOP NOW AT:
WRANGLER.COM

Timed Events See Lead Changes at Fort Worth Stock Show & Rodeo

by Susan Kanode
for the Fort Worth Stock Show & Rodeo

FORT WORTH, Texas (January 29, 2016) — Two performances at the Fort Worth Stock Show & Rodeo on Friday saw leads change in all of the timed events.
Friday afternoon, the reigning world champion heeler, Kollin VonAhn from Blanchard, Okla., and header Colby Lovell from Madisonville, Texas, stop the clock in 4.5 seconds. That is tied for first place in the first round with Caleb Smidt from Bellville, and B.J. Dugger from Three Rivers, Texas. Smidt, earned his first gold buckle last year in the tie-down roping. The talented all-around cowboy will be competing in his signature event here next Monday.
Lovell and VonAhn roped their second steer on Friday night, but a five-second penalty for catching one hind leg will keep them from competing for a championship here this year.
For the past four years, Fort Worth’s steer wrestling champion has qualified for the Wrangler National Finals Rodeo (NFR). Sterling Lambert, from Fallon, Nev., is hoping to continue that trend. He moved into the lead in the second round with a 4.0-second run at Friday’s night performance. He also is fourth in the overall standings. If that holds, he will have an opportunity to compete for a championship here.
Lambert, a two-time RAM National Circuit Finals Rodeo qualifier has been a member of the Professional Rodeo Cowboys Association for eight years. He has yet to make the trip to Las Vegas to compete at the NFR, but a check here could certainly help him accomplish that goal.

Barrel racers are waiting anxiously to see who will advance to the progressive round. One woman that competed here on Friday afternoon moved everyone down the list. At the top of the board now is Michele McLeod from Whitesboro, Texas, who stopped the clock in 16.58 seconds.

The three-time NFR qualifier will have to wait through the weekend and Monday and Tuesday’s rodeos to see where she places in the round. But, with the fastest run at this year’s rodeo so far, she is likely to get a check and will be among the top 70 that qualify for the progressive round.

The World’s Original Indoor Rodeo continues Saturday with performances at 10 a.m., 2 and 7:30 p.m. in Fort Worth’s historic Will Rogers Coliseum.

The following are unofficial results from Friday’s performances of the World’s Oldest Indoor Rodeo® at the Fort Worth Stock Show & Rodeo, January 29, 2016.

Eleventh Performance

Bareback Riding: 1, Tyler Scales, Severance, Colo., 80 points on Silver Creek Rodeo’s Drage. 2, Danton Bertsch, Eastend, Saskatchewan, 74. 3, J.R. Vezain, Cowley, Wyo., 73.5. 4, Cody Cabeen, Hico, Texas, 72.

Steer Wrestling: 1, Chason Floyd, Buffalo, S.D., and Taz Olson, Prairie City, S.D., 4.5 seconds. 3, Ryan Bothum, Hermiston, Ore., 4.7. 4, Kody Woodward, Dupree, S.D., 6.0.

Team Roping: 1, Colby Lovell, Madisonville, Texas, and Kollin VonAhn, Blanchard, Okla., 4.5 seconds. 2, Kaleb Driggers, Albany, Ga., and Junior Nogueira, Scottsdale, Ariz., 4.6. 3, JoJo LeMond, Andrews, Texas, and Jim Ross Cooper, Stephenville, Texas, 4.7. 4, Tyler Magnus, Mason, Texas, and Shawn Turner, Llano, Texas, 5.9.

Saddle Bronc Riding: 1, Joe Harper, Paradise Valley, Nev., 82.5 points on Silver Creek Rodeo’s Night Life. 2, Joey Sonnier III, New Iberia, La., 81. 3, Jesse Bail, Camp Crook, S.D., 80. 4, Curtis Garton, Kaitaia, New Zealand, 73.5.

Tie-Down Roping: 1, Clint Singleton, Comfort, Texas, 9.4 seconds. 2, Trell Etbauer, Goodwell, Okla., 10.4. 3, Clif Cooper, Decatur, Texas, 11.2. 4, Michael Otero, Lowndesboro, Ala., 17.0.

Barrel Racing: 1, Michele McLeod, Whitesboro, Texas, 16.58 seconds. 2, Clay Sewalt, Del Rio, Texas, 16.75. 3, Pamela Capper, Cheney, Wash., 17.12. 4, Tami Semas, Dennis, Texas, 17.21

Bull Riding: (one ride) 1, Dakota Buttar, Kindersley, Sask., 82 points on Universal Pro Rodeo’s Power Trip.

Twelfth Performance

Bareback Riding: 1, (tie) J.R. Vezain, Cowley, Wyo., on United Pro Rodeo’s Happy Trails and Wyatt Maines, Maple Creek, Saskatchewan, on United Pro Rodeo’s Little Dougy, 79 points each. 3, George Gillespie IV, Hamilton, Mont., 76. 4, Justin Miller, Billings, Mont., 68.

Steer Wrestling: 1, Sterling Lambert, Fallon, Nev., 4.0 seconds. 2, Cole Fulton, Miller, S.D., 4.4. 3, Baylor Roche, Trementon, Utah, 5.2. 4, Rowdy Thames, Buda, Texas, 7.5.

Team Roping: (three times) 1, Tyler Magnus, Mason, Texas, and Shawn Turner, Llano, Texas, 5.8 seconds. 2, Colby Lovell, Madisonville, Texas, and Kollin VonAhn, Blanchard, Okla., 10.5. 3, Kaleb Driggers, Albany, Ga., and Junior Nogueira, Scottsdale, Ariz., 11.2.

Saddle Bronc Riding: 1, Joey Sonnier III, New Iberia, La., 81 points on United Pro Rodeo’s Shady Lady. 2, Curtis Garton, Kaitaia, New Zealand, 77. 3, Mason Laviolette, Rayne, La., 73. 4, Doug Aldridge, Carthage, Mo., 68.

Tie-Down Roping: 1, Clayton Collmorgan, Lufkin, Texas, 8.6 seconds. 2, Bradley Bynum, Big Lake, Texas, 9.0. 3, Quay Howard, Canyon, Texas, 9.9. 4, E.J. Roberts, Stephenville, Texas, 10.3.

Barrel Racing: 1, Mary Burger, Pauls Valley, Okla., 16.80. 2, Alexa Lake, Richmond, Texas, 17.00. 3, Callie duPerier, Boerne, Texas, 17.12. 4, Shea-Lynn Leach, Gunter, Texas, 17.14.

Bull Riding: (three rides) 1, Cody Teel, Kountze, Texas, 79.5 points on United Pro Rodeo’s Latchman. 2, Dakota Buttar, Kindersley, Saskatchewan, 71. 3, Tyler Taylor, Stephenville, Texas, 67.5.

Current Leaders

Bareback Riding: (first round) 1, Ty Breuer, Mandan, N.D., 83 points on Western Rodeo’s Desperado, 2, Mason Clements, Sandy Utah, 82.5. 3, Ty Fast Taypotat, Regina, Sask., 82. 4, Cody Kiser, Carson City, Nev., 80. 5, Justin Pollmiller, Weatherford, Okla., 79. 6, (tie) Jamie Howlett, Snyder, Texas, and Shane O’Connell, Rapid City, S.D., 77. (second round leaders) 1, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 83.5 points on Pro Rodeos, Inc.’s Belle Star. 2, (tie) Tyler Scales, Severance, Wyo., and Devan Reilly, Sheridan, Wyo., 80. 4, (tie) Ty Breuer, Mandan, N.D., and Mason Clements, 79. 5. 6, Grant Denny, Minden, Nev., 78.5. (third round leaders) 1, Mason Clements, 80 points on J Bar J Rodeo’s Rollin’ Lizard. 2, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 79.5. 3, (tie) J.R. Vezain, Cowley, Wyo., and Wyatt Maines, Maple Creek, Saskatchewan, 79. 5, (tie) Mike Solberg, Sunnyrook, Alberta, and Craig Wisehart, Kersey, Colo., 77. (total on three) 1, Mason Clements, 241.5. 2, Devan Reilly, 230 points. 3, Justin Pollmiller, 230. 4, Tanner Aus, 228.5. 5, Ty Fast Taypotat, 227.5. 6, Grant Denny, Minden, Nev., 227.

Steer Wrestling: (second round) 1, Sterling Lambert, Fallon, Nev., 4.0 seconds. 2, (tie) Clayton Tuchscherer, Dona Ana, N.M.; Chason Floyd, Buffalo, S.D., and Taz Olson, Prairie City, S.D., 4.5. 4, (tie) Timmy Sparing, Helena, Mont., and Clayton Moore, Pouce Coupe, British Columbia, 4.6. (total on two) 1, Clayton Tuchscherer, 10.2 seconds. 2, Timmy Sparing, 10.9. 3, Cody Cassidy, 12.1. 4, Sterling Lambert, 13.1. 5, Kody Woodward, 13.9. 6, Benjamin Robinson, Colby, Kan., 16.3.

Team Roping: (first round) 1, (tie) Caleb Smidt, Bellville, Texas, and B.J. Dugger, Three Rivers, Texas, and Colby Lovell, Madisonville, Texas, and Kollin VonAhn, Blanchard, Okla., 4.5 seconds. 3, Kaleb Driggers, Albany, Ga., and Junior Nogueira, Scottsdale, Ariz., 4.6. 4, (tie) Nathan McWhorter, Telephone, Texas, and Dustin Davis, Terrell, Texas, and JoJo LeMond, Andrews, Texas, and Jim Ross Cooper, Stephenville, Texas, 4.7. 6, Dustin Bird, Cut Bank, Mont., and Russell Cardoza, Terrebonne, Ore., 5.0. (second round) 1, Rhen Richard, Blackfoot, Idaho, and Cole Davison, Blackfoot, Idaho, 4.0 seconds. 2, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Quinn Kesler, Holden, Utah, and Bull Austin, East Bernard, Texas, and Dee Rampey, Bertram, Texas, 4.2. 4, Coleman Proctor, Pryor, Okla., and Buddy Hawkins II, Columbus, Kan., 4.6. 5, Ryan Von Ahn, Sac City, Iowa, and J.W. Beck, Moville, Iowa, 4.8. 6, Blaine Vick and Dakota Kirchenschlager, 5.0. (total on two) 1, Blaine Vick and Dakota Kirchenschlager, 10.1 seconds. 2, Matt Sherwood and Quinn Kesler 10.5. 3, Coleman Proctor and Buddy Hawkins II, 10.6. 4, Clayton Hass and Cody Doescher, 11.3. 5, Tyler Magness, Mason, Texas, and Shawn Turner, Llano, Texas, 11.7. 6, Bubba Buckaloo and Gage Williams, 12.0.

Saddle Bronc Riding: (first round) 1, , Jake Wright, Milford, Utah, 84 points on Western Rodeo’s Jet Liner. 2, Troy Crowser, Whitewood, S.D., 83.5. 3, Joe Harper, Paradise Valley, Nev., 82.5. 4, (tie) Clay Elliott, Nanton, Alberta, and Joey Sonnier III, New Iberia, La., 81. 6, Cort Scheer, Elsmere, Neb., 80.5. (second round) 1, Cort Scheer, Elsmere, Neb., 83.5 points on Frontier Rodeo’s Covergirl. 2, Alex Wright, Milford, Utah, 83 points on Pro Rodeos, Inc.’s Ruby Tuesday. 3, Jake Wright, Milford, Utah, 82.5. 4, (tie) Audy Reed, Spearman, Texas; Bradley Harter, Loranger, La., and Cooper DeWitt, Rio Rico, Ariz., 82. (total on two) 1, Jake Wright, 168.5. 2, Cort Scheer, 164. 3, Joey Sonnier III, 162. 4, Alex Wright, 161. 5, Cody DeMoss, 160.5. 6, Troy Crowser, 159.5.

Tie-Down Roping: (second round) 1, Clayton Collmorgan, Lufkin, Texas, 8.6 seconds. 2, (tie) J.D. McCuistion, Collinsville, Texas, and Bradley Bynum, Big Lake, Texas, 9.0. 4, Tyson Durfey, Weatherford, Texas, 9.3. 5, Clint Singleton, Comfort, Texas, 9.4. 6, Jerrad Hofstetter, Shallow Water, Texas, 9.5. (total on two) 1, Jerrad Hofstetter, 18.2 seconds. 2, Bradley Bynum, 18.4. 3, Clint Singleton, 18.5. 4, (tie) Tyson Durfey and Trevor Brazile, Decatur, Texas, 18.9. 6, Clayton Collmorgan, 19.5.

Barrel Racing: (first round) 1, Michele McLeod, Whitesboro, Texas, 16.58 seconds. 2, (tie) Kelly Tovar, Rockdale, Texas, and Kellie Collier, Hereford, Texas, 16.60 seconds. 4, (tie) Tiany Schuster, Krum, Texas, and Clay Sewalt, Del Rio, Texas, 16.75. 6, Ashlie Withrow, Henryetta, Okla., 16.76.

Bull Riding: (first round) 1, (tie) Tyler Smith, Fruita, Colo., on Rafter G Rodeo’s Say It Ain’t So; Sage Kimzey, Strong City, Okla., on Lancaster & Jones Pro Rodeo’s Gas Monkey, and Kody DeShon, Helena, Mont., on Rafter G’s Tahiti Treat, 85.5 points. 4, (tie) Lane Selz, Bakersfield, Calif.; Ednei Caminhas, Denton, Texas, and Tyler Bingham, Honeyville, Utah, 83.5. (second round) 1, (tie) Tate Stratton, Kellyville, Okla., on Rafter G Rodeo’s Thunderstruck and Trevor Kastner, Ardmore, Okla., on Rafter G’s Raptor, 85.5 points. 3, Ednei Caminhas, Denton, Texas, 85. 4, Eli Vastbinder, Statesville, N.C., 84.5. 5, Cody Rostockyj, Lorena, Texas, 83. 6, (tie) Ricky Aguiar, Stephenville, Texas, and Adam Jamison, Okotooks, Alberta, 82. (total on two) 1, Ednei Caminhas, 168.5 points. 2, Trevor Kastner, 164. 3, (tie) Tyler Bingham and Kody DeShon, 161. 5, Riker Carter, Stone, Idaho, 159. 6, Joe Frost, Randlett, Utah, 158.

Courtesy of PRCA