GET SOCIAL 
SHOP NOW AT:
WRANGLER.COM

RNCFR Contestant List Set

by ProRodeo.com | Mar 28, 2016

RNCFR PNG

COLORADO SPRINGS, Colo. – The 2016 RAM National Circuit Finals Rodeo will take place April 7-10 in Kissimmee, Fla., with cowboys and cowgirls from all 12 circuits competing for cash and prizes totaling more than $1 million.

Here is the contestant list for the RNCFR:

Badlands Circuit Year End Circuit Finals Average
Bareback riding Ty Breuer Casey Breuer
Steer wrestling Cameron Morman Colt Floyd
Team roping J.B. Lord Logan Olson
Levi Lord Jordan Olson
Saddle bronc riding J.J. Elshere Jesse Bail
Tie-down roping Boe Brown Clint Kindred
Bull riding Stetson Lawrence Wyatt Gregg
Barrel racing Calyssa Thomas Kaylee Gallino
California Circuit Year End Circuit Finals Average
Bareback riding Teddy Athan R.C. Landingham
Steer wrestling Blaine Jones Sterling Lambert
Team roping Blake Hirdes Lane Santos-Karney
Joseph Shawnego Jordan Ketscher
Saddle bronc riding Joaquin Real Justin Lawrence
Tie-down roping Blake Hirdes Ryle Smith
Bull riding Dylan Vick Dalton McMurtrie
Barrel racing Mary Jo Camera Jolee Jordan
Columbia River Circuit Year End Circuit Finals Average
Bareback riding Clayton Biglow David Peebles
Steer wrestling Blake Knowles Trevor Knowles
Team roping Billy Bob Brown Spencer Mitchell
Garrett Jess Russell Cardoza
Saddle bronc riding Ryan Mackenzie Max Filippini
Tie-down roping Tyson Durfey Taylor Santos
Bull riding Dallee Mason Zeb Lanham
Barrel racing Pamela Capper Callahan Crossley
First Frontier Circuit Year End Circuit Finals Average
Bareback riding Andy Carter Tim Kent
Steer wrestling Chad Stoltzfus Ryan Whetham
Team roping Carmine Nastri Eric Fabian
Casey Cox Shawn Quinn
Saddle bronc riding Matthew Bartsch Joe Phillips
Tie-down roping J.R. Myers Ty Rumford
Bull riding Tommy Lanzalotti Hunter Scheerbaum
Barrel racing Nicole Yost Jennifer Barrett
Great Lakes Circuit Year End Circuit Finals Average
Bareback riding Tim O’Connell Tanner Aus
Steer wrestling Kyle Whitaker Jon Ragatz
Team roping Ryan VonAhn Shaw Loiseau
J.W. Beck Matt Zancanella
Saddle bronc riding Doug Aldridge Keith Brauer
Tie-down roping Blake Ash Cody Huber
Bull riding John Young Eli Vastbinder
Barrel racing Natalie Foutch Kristine Knauf
Montana Circuit Year End Circuit Finals Average
Bareback riding Justin Miller Chase Erickson
Steer wrestling Ty Erickson Josh Boka
Team roping Shawn Bessette Jade Stoddard
Sid Sporer Ike Folsom
Saddle bronc riding Chase Brooks Tyrell Smith
Tie-down roping Jason Schaffer Chad Johnson
Bull riding Parker Breding Dustin Jenkins
Barrel racing Lindsay Kruse Heather Knerr
Mountain States Circuit Year End Circuit Finals Average
Bareback riding Joel Schlegel Craig Wisehart
Steer wrestling Josh Peek Cody Pratt
Team roping Cole Dorenkamp Clayton Van Aken
T.J. Watts Cullen Teller
Saddle bronc riding Brody Cress Lyle Welling
Tie-down roping Brice Ingo Josh Peek
Bull riding Jacob Smith Cody Johansen
Barrel racing Ivy Conrado Andrea Busby
Prairie Circuit Year End Circuit Finals Average
Bareback riding Frank Morton Caine Riddle
Steer wrestling Riley Duvall Jule Hazen
Team roping Andrew Ward Coleman Proctor
Tyler Worley Jake Long
Saddle bronc riding Jesse James Kirby Ryan Bestol
Tie-down roping Cody Quaney Cole Bailey
Bull riding Jake Gowdy Chris McCombs
Barrel racing Kim Couch Mary Burger
Southeastern Circuit Year End Circuit Finals Average
Bareback riding Matthew Smith Winn Ratliff
Steer wrestling Juan Alcazar Jr. Kamry Dymmek
Team roping Jacob Dagenhart Bradley Massey
Michael Bratton Shane Hester
Saddle bronc riding Curtis Garton Heith DeMoss
Tie-down roping Bart Brunson Tim Pharr
Bull riding Jacob O’Mara Jeffrey Ramagos
Barrel racing Jennifer Mosley Megan Swint
Texas Circuit Year End Circuit Finals Average
Bareback riding Jake Brown Evan Jayne
Steer wrestling Clayton Hass Shayde Etherton
Team roping Tyler Wade Jake Orman
Kinney Harrell Tyler Domingue
Saddle bronc riding Jacobs Crawley Sam Spreadborough
Tie-down roping Timber Moore Sterling Smith
Bull riding Cody Teel Cody Rostockyj
Barrel racing Kelly Tovar Jana Bean
Turquoise Circuit Year End Circuit Finals Average
Bareback riding Delvecchio Kaye Trenton Montero
Steer wrestling Clayton Tuchscherer Justin Simon
Team roping Tom Richards Erich Rogers
Cesar de la Cruz Cory Petska
Saddle bronc riding Cooper Dewitt Brandon Biebelle
Tie-down roping J.D. Kibbe Tristan Mahoney
Bull riding Trenton Montero Lon Danley
Barrel racing Sherry Cervi Sarah Kieckhefer
Wilderness Circuit Year End Circuit Finals Average
Bareback riding Caleb Bennett Mason Clements
Steer wrestling Olin Hannum Wyatt Smith
Team roping Matt Sherwood Barak Freeman
Quinn Kesler Asher Freeman
Saddle bronc riding Rusty Wright Allen Boore
Tie-down roping J.C. Malone Cy Eames
Bull riding Garrett Smith Tim Bingham
Barrel racing Vickie Carter Megan Lewis

Bob Tallman and Roger Mooney return as the announcers for the 2016 RNCFR. Tallman makes his fourth appearance as RNCFR announcer – his first two times were in 1992-93, while Mooney makes his seventh appearance.

Bullfighter John Copsy makes his first RNCFR trip as a replacement for the injured Darrell Diefenbach, who had qualified for his fifth RNCFR appearance. Cliff Maxwell joins Copsy, also making his inaugural trip.

Barrelman Keith Isley will perform at his fifth RNCFR and second in a row, while pickup man Shawn Calhoun makes his third overall appearance and fellow pickup man Jason Bottoms will work the rodeo for the second time.

Debi Davis is the rodeo secretary, joined by assistant secretary Jackie Higlin, and the timers are DeeDee Dickinson and Kim Sutton.

Photographers are Ric Andersen (arena) and Lance Jeffrey.

Courtesy of PRCA