GET SOCIAL 
SHOP NOW AT:
WRANGLER.COM

Team Ropers Excel at National Western Stock Show Rodeo

By Susan Kanode
For the National Western Stock Show

DENVER – The tandem event of team roping saw lead changes in both preliminary rounds of competition in the Denver Coliseum on Wednesday.

During the matinee performance, reigning world champion heeler Kollin VonAhn from Blanchard, Okla., and his current partner Kaleb Driggers, from Albany, Ga., had the fast time of 4.5 seconds. While they didn’t have any success here in the first round, that put them in the lead of the second round.

That was also the fastest run of the rodeo here so far – until Wednesday night’s performance. Then it was a former college champion who provided excitement. Billy Bob Brown, from Carbon, Texas, won the team roping title at the College National Finals Rodeo twice and was also crowned all-around cowboy there in 2014.

Brown is heading here for Garrett Jess from Coulee City, Wash. They stopped the clock in 4.4 seconds and now have the fastest time at this year’s rodeo. They lead the first round and will rope their second steer here Thursday. With a solid run they could move into first place overall as well. Coleman Proctor from Coffeyville, Kan., and Buddy Hawkins III, from Columbus, Kan., lead that category with 10.9 on two runs. A 6.4-second or better run for Brown and Jess will move them into first place and see them back here on Sunday for the U.S. Bank Championship Finals.

Trevor Kastner is making plans to be here for that with two successful bull rides under his belt. Kastner is tied for the lead in the second round, thanks to his 84.5-point effort on Cervi Championship’s bull named Big Time. Combined with his previous score of 82.5 he is now second overall with 167. Cody Campbell from Summerville, Ore., still leads the bull riding with 167.5 points.

Professional Rodeo Cowboys Association action continues in the Denver Coliseum on Thursday with performances at 10:30 a.m. and 7 p.m.

The following are unofficial results from the National Western Stock Show Rodeo sanctioned by the Professional Rodeo Cowboys Association.

Tenth Performance —

Bareback Riding: 1, Buck Lunak, Cut Bank, Mont., 77 points on Rocky Mountain Rodeo’s Fleabit. 2, Anthony Thomas, The Kimberly, Australia, 76. 3, Tyler Nelson, Victor, Idaho, 73. 4, Shane O’Connell, Rapid City, S.D., 64.

Steer Wrestling: 1, Mike Garcia, Kaycee, Wyo., 4.8 seconds. 2, Rowdy Parrott, Mamou, La., 6.3. 3, Cody Cabral, Hilo, Hawaii, 7.2. 4, Tyke Kipp, Lordsburg, N.M., 9.9.

Team Roping: 1, Kaleb Driggers, Albany, GA., and Kollin VonAhn, Blanchard, Okla., 4.5. 2, Logan Olson, Flandreau, S.D., and Steve Northcott, Odessa, Texas, 5.4. 3, Chad Masters, Cedar Hill, Tenn., 5.5. 4, Will Clark, Erin, Tenn., and Kolby Miller, Erin, Tenn., 7.0.

Saddle Bronc Riding: 1, (tie) Cody Wright, Milford, Utah on Cervi Championship’s Classic Equine Heartache and Curtis Garton, New Zealand, on Rocky Mountain Rodeo’s Sabre, 77 points each. 3, Spencer Wright, Milford, Utah, 75. 4, Alan Gobert, Browning, Mont., 72.

Tie-Down Roping: 1, L.D. Meier, Texhoma, Okla., 8.2 seconds. 2, Ryan Canty, Sanford, Colo., 8.4. 3, Justin Macha, Needville, Texas, 8.9. 4, Jerrad Hofstetter, Shallow Water, Texas, 10.1.

Women’s Barrel Race: 1, Mary Burger, Pauls Valley, Okla., 15.61. 2, Hope Delaware, Atwood, Colo., 15.81. 3, Kimmie Wall, Roosevelt, Utah, 15.88. 4, Tracy Nowlin, Nowata, Okla., 15.97.

Bull Riding: (three rides) 1, Trevor Kastner, Ardmore, Okla., 84.5 points on Cervi Championship’s Big Time. 2, Elliot Jacoby, Fredericksburg, Texas, 81. 3, Justin Anderson, Nephi, Utah, 72.

Eleventh Performance —

Bareback Riding: 1, Austin Foss, Terrebonne, Ore., 84.5 points on Cervi Championship’s Vitalix Baby Face. 2, Taylor Price, Huntsville, Texas, 82. 3, Weston Garrett, Gillette, Wyo., 79. 4, George Gillespie, IV, Hamilton, Mont., 77.5.

Steer Wrestling: 1, Cody Pratt, Pueblo, Colo., 4.3. 2, Olin Hannum, Malad, Idaho, 4.5. 3, Riley Duvall, Checotah, Okla., 6.0. 4, Jule Hazen, Ashland, Kan., 10.7.

Team Roping: 1, Billy Bob Brown, Carbon, Texas, and Garrett Jess, Coulee City, Wash., 4.4. 2, Adam Rose, Willard, Mo., and Walt Woodard, Stephenville, Texas, 4.9. 3, Clay Smith, Broken Bow, Okla., and Paul Eaves, Lonedell, Mo., 5.0. 4, Scott White, Oelrichs, S.D., and Ora Taton, Rapid City, S.D., 5.6.

Saddle Bronc Riding: 1, Colton Miller, Lance Creek, Wyo., 75 points on Rocky Mountain Rodeo’s Honey Buns. 2, Dalton Rixen, Richardton, N.D., 70. 3, Brady Dinwoodie, Westbourne, Manitoba, 69. 4, Whitt Peterson, Torrington, Wyo., 66.

Tie-Down Roping: (three times) 1, Clay Long, San Angelo, Texas, 9.3 seconds. 2, Marty Yates, Stephenville, Texas, 10.0. 3, Jake Pratt, Ellensburg, Wash., 11.1.

Women’s Barrel Race: 1, Calyssa Thomas, Harrold, S.D., 15.54. 2, Benette Little, Ardmore, Okla., 15.75. 3, Kelly Schnaufer, Pueblo, Colo., 15.76. 4, Tisa Kraft-Peek, Berthold, N.D., 15.79.

Bull Riding: 1, Tyler Willis, Laramie, Wyo., 84 points on Summit Pro Rodeo’s Custer. 2, Jordan Hansen, Okotoks, Alberta, 78. 3, Shawn Proctor, Tooele, Utah, 77.5. 4, Adam Jamison, Okotoks, Alberta, 73.5.

Current Leaders —

Bareback Riding: (first round) 1, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 87 points on Summit Pro Rodeo’s Arapahoe. 2, Austin Foss, Terrebonne, Ore., 84.5. 3, (tie) Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, and Jake Brown, Hillsboro, Texas, 84 each. (second round) 1, Jake Brown, Hillsboro, Texas, 90 points on Calgary Stampede’s Reckless Margie. 2, Casey Colletti, Pueblo, Colo., 84. 3, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 82. 4, Tyler Waltz, Martin, Tenn., and Teddy Athan, Livermore, Calif., 78. (total on two) 1, Jake Brown, Hillsboro, Texas, 174. 2, Tanner Aus, Granite Falls, Minn., 169. 3, Casey Colletti, Pueblo, Colo., 165. 4, Tim O’Connell, Zwingle, Iowa, 155.

Steer Wrestling: (first round) 1, Sam Olson, Buffalo, S.D., 4.0 seconds. 2, Baylor Roche, Tremonton, Utah, 4.1. 3, Nick Guy, Sparta, Wis., 4.3. 4, Tanner Brunner, Ramona, Kan., 4.4. (second round) 1, Seth Brockman, Wheatland, Wyo., 3.2. 2, (tie) Kyle Irwin, Robertsdale, Ala., and Jeff Johnston, Thedford, Neb., 3.7 each. 4, Luke Branquinho, Los Alamos, Calif., 3.9. (total on two) 1, Baylor Roche, Tremonton, Utah, 8.7. 2, Nick Guy, Sparta, Wis., 9.2. 3, Clayton Moore, Pouce Coupe, British Columbia, 9.8. 4, Tyler Pearson, Louisville, Miss., 10.5.

Team Roping: (first round) 1, Billy Bob Brown, Carbon, Texas, and Garrett Jess, Coulee City, Wash., 4.4 seconds. 2, Will Clark and Kolby Miller, Erin, Tenn., 4.9. 3, Adam Rose, Willard, Mo., and Walt Woodard, Stephenville, Texas, 4.9. 4, Clay Smith, Broken Bow, Okla., and Paul Eaves, Lonedell, Mo., 5.0. (second round) 1, Kaleb Driggers, Albany, Ga., and Kollin VonAhn, Blanchard, Okla., 4.5. 2, Riley and Brady Minor, 5.0. 3, Paul Beckett, Laramie, Wyo., and Chad Wahlert, Kersey, Colo., 5.1. 4, (tie) Drew Horner, Plano, Texas, and Trey Johnson, Weatherford, Texas; Brandon Webb, Carrizo Springs, Texas, and Mickey Gomez, Holland, Texas; and Logan Olson, Flandreau, S.D., and Steve Northcott, Odessa, Texas; 5.4 each. (total on two) 1, Coleman Proctor, Pryor, Okla., and Buddy Hawkins, II, Columbus, Kan., 10.9. 2, Paul David Tierney, Oral, S.D., and Trey Yates, Pueblo, Colo., 11.4. 3, Chase Wiley, Charlotte, Texas, and Ace Pearce, Washington, Texas, 11.8. 4, Chad Masters, Adams, Tenn., and Travis Graves, Jay, Okla., 11.9.

Saddle Bronc Riding: (first round) 1, Roper Kiesner, Ripley, Okla., 82 points on Cervi Championship’s Pinball Wizard. 2, (tie) CoBurn Bradshaw, Beaver, Utah, and Cody Wright, Milford, Utah, 81 each. 4, (tie) Jacobs Crawley, Boerne, Texas, and Curtis Garton, New Zealand, 79 each. (second round) 1, Ben Londo, San Luis Obispo, Calif., 83 points on Calgary Stampede’s Umber Bubbles. 2, Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 82. 3, Clay Elliott, Nanton, Alberta, 80. 4, (tie) Sam Spreadborough, Snyder, Texas, and Will Smith, Marshall, Mo., 79. (total on two) 1, Jacobs Crawley, Boerne, Texas, 161. 2, Clay Elliott, Nanton, Alberta, 158. 3, (tie) Sam Spreadborough, Snyder, Texas, and Cody Wright, Milford, Utah, 157.

Tie-Down Roping: (first round) 1, Marcos Costa, Childress, Texas, 7.5 seconds. 2, (tie) Trevor Brazile, Decatur, Texas, and Cody McCartney, Ottowa Lake, Minn., 7.6. 4, (tie) Tyson Durfey, Weatherford, Texas; Adam Gray, Seymour, Texas; and Jerrad Hofstetter, Shallow Water, Texas; 7.8. (second round) 1, Sterling Smith, Stephenville, Texas, 7.0 seconds. 2, Timber Moore, Aubrey, Texas, 7.1. 3, Cody Ohl, Hico, Texas, 7.4. 4, Jordan Ketscher, Squaw Valley, Calif., 7.5. (total on two) 1, Sterling Smith, Stephenville, Texas, 15.4. 2, Tyson Durfey, Weatherford, Texas, 15.9. 3, Trevor Brazile, Decatur, Texas, 16.3. 4, Kyle Lucas, Carstairs, Alberta, 17.2.

Women’s Barrel Race: (first round) 1, (tie) Shelby Herrmann, Stephenville, Texas, and Dena Kirkpatrick, Post, Texas, 15.30 each. 3, Ivy Conrado, Hudson, Colo., 15.35. 4, Mary Burger, Pauls Valley, Okla., 15.50. (second round) 1, Kali Parker, Wendell, Idaho, 15.27. 2, Ivy Conrado, Hudson, Colo., 15.33. 3, Shelby Herrmann, Stephenville, Texas, 15.35. 4, Kim Couch, Rattan, Okla., 15.38. (total on two) 1, Shelby Herrmann, Stephenville, Texas, 30.65. 2, Ivy Conrado, Hudson, Colo., 30.68. 3, (tie) Kim Couch, Rattan, Okla.; and Kali Parker, Wendell, Idaho, 30.95.

Bull Riding: (first round) 1, (tie) Joe Frost, Randlett, Utah, on Cervi Championship’s Slim Kitty and Bart Miller, Pleasanton, Neb., on Cervi Championships Slim Kitty, 87 points each. 3, Tyler Willis, Laramie, Wyo., 84. 4, (tie) Dustin Bowen, Waller, Texas, and Cody Campbell, Summerville, Ore., 83. (second round) 1, (tie) Cody Campbell, Summerville, Ore., on 4L & Diamond S Rodeo’s Sandi’s Dream and Trevor Kastner, on Cervi Championship’s Big Time, 84.5. 3, Cody Teel, Kountze, Texas, 82.5. 4, Josh Koschel, Nunn, Colo., 82. (total on two) 1, Cody Campbell, Summerville, Texas, 167.5. 2, Trevor Kastner, Ardmore, Okla., 167. 3, (tie) Elliot Jacoby, Fredericksburg, Texas, and Joe Frost, Randlett, Utah, 162.

Courtesy of PRCA