GET SOCIAL 
SHOP NOW AT:
WRANGLER.COM

Veteran and Rookie Take Team Roping Lead at Fort Worth Stock Show & Rodeo

by Susan Kanode
for the Fort Worth Stock Show & Rodeo

FORT WORTH, Texas (Jan. 31, 2015) – Matt Sherwood is a veteran team roper with two gold buckles in the heading to his credit. Quinn Kesler is a rookie who is taking advantage of the opportunity to rope behind one of the world’s best.

Sherwood, from Pima, Ariz., and Kesler from Holden, Utah, took the team roping lead in the Will Rogers Memorial Coliseum on Saturday by over a second with a time of 11.0 on two runs. They roped their first one in 5.4 seconds at the Saturday morning performance. They came back at the matinee and stopped the clock in 5.6.

They now are placing high in the first and second rounds of competition and have moved Texans Caleb Smidt and Mickey Gomez to second place overall with their time of 12.2 on two. The top 12 contestants in all of the events based on highest total scores and fastest total times will advance to the championship round here next Saturday.

Sherwood has been part of the championship photo here before. He won the team roping in 2008 roping with Randon Adams, the same year that he earned his second world title.

The barrel racing was fast and furious here on Saturday afternoon. The 2014 rookie of the year, Sarah Rose McDonald from Brunswick, Ga., took her horse “Bling” around the pattern in 16.42 seconds to move to the top of the leaderboard.

The 2006 world champion Mary Burger from Pauls Valley, Okla., moved into second place on Saturday night with a 16.58. Reigning world champion Fallon Taylor who lives in Whitesboro, Texas is now in third with 16.62.

Montana’s Ty Erickson is on a steer wrestling roll here. He tied for first in the first round with a 3.9-second run earning $5,346. He had his second run in the matinee performance and with his 4.6 is tied for first in the overall standings with a total of 8.5.

Chancey Larson from Manhattan, Kan., is the other man at the top of the leaderboard. He also moved to a tie for first place in the second round with a 3.9 Saturday afternoon. Both of these men are making plans to be back here in one week for the championship round.

Competition at the World’s Original Indoor Rodeo® continues on Sunday, Feb. 1 with performances at 2 and 7:30 p.m.

The following are unofficial results from the Fort Worth Stock Show & Rodeo.

Thirteenth Performance –

Bareback Riding: 1, Ryan Gray, Cheney, Wash., 83 points on Andrews Rodeo’s Hippy Music. 2, Evan Jayne, Marseille, France, 80. 3, (tie) Will Lowe, Canyon, Texas, and R.C. Landingham, Pendleton, Ore., 79.

Steer Wrestling: 1, Riley Duvall, Checotah, Okla., 4.5 seconds. 2, Tom Duvall, Hitchita, Okla., 4.9. 3, Nick Guy, Sparta, Wis., and Shawn Dollery, Caldwell, Texas, 5.1.

Team Roping: 1, Chad Masters, Cedar Hill, Tenn., and Travis Graves, Jay, Okla., 5.1 seconds. 2, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Quinn Kesler, Holden, Utah, 5.4. 3, Kolten Schmidt, Barrhead, Alberta, Canada, and Rocky Dallyn, Nanton, Alberta, Canada, 5.6. 4, Shawn Darnall, DeLeon, Texas, and Clayton Van Aken, Descanso, Calif., 6.1.

Saddle Bronc Riding: (three rides) 1, Cole Hatfield, Guthrie, Texas, 70 points on Andrews Rodeo’s Tater Tot. 2, Treyson Antonick, Overton, Texas, 68. 3, Nick Shenold, Glencoe, Okla., 64.

Tie-Down Roping: (three times) 1, Joseph Germentz, Colorado City, Texas, 11.6. 2, Cash Weir, Charlotte, Texas, 25.2. 3, Terry Graff, Long Pine, Neb., 30.90.

Barrel Racing: 1, Michelle Lummus, Hiram, Ga., 16.77 seconds. 2, Kelley Carrington, Boston, Ga., 16.89. 3, Rachel Primm, Washoe Valley, Nev., 16.93. 4, Kylie Ward, Addington, Okla., 17.13.

Bull Riding: (two rides) 1, Dallas Rohring, Rifle, Colo., 76 points on Andrews Rodeo’s #023. 2, Jordan Sammons, Splendora, Texas, 75.

Fourteenth Performance –

Bareback Riding: 1, JR Vezain, Cowley, Wyo., 77 points on Harry Vold Rodeo’s Dusty Valley. 2, (tie) R.C. Landingham, Pendleton, Ore., Caleb Bennett, Tremonton, Utah, and Will Lowe, Canyon, Texas, 76.

Steer Wrestling: 1, Chancey Larson, Manhattan, Kan. 3.9 seconds. 2, Brock Butterfield, Ponoka, Alberta, Canada, 4.0. 3, Ty Erickson, Helena, Mont., 4.6. 4, Shane Frey, Duncan, Okla., 6.0.

Team Roping: 1, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Quinn Kesler, Holden, Utah, 5.6 seconds. 2, Zayne Dishion, Bishop, Calif., and Caleb Twisselman, Santa Margarita, Calif, 5.8. 3, Chad Masters, Cedar Hill, Tenn., and Travis Graves, Jay, Okla., 11.1. 4, Kolton Schmidt. Barrhead, Alberta, Canada, and Rocky Dallyn, Nanton, Alberta, Canada, 15.3.

Saddle Bronc Riding: (three rides) 1, Treyson Antonick, Overton, Texas, 74 points on Harry Vold Rodeo’s Kate’s Hot Sister. 2, Cole Hatfield, Guthrie, Okla., 73. 3, Luke Butterfield, Ponoka, Alberta, Canada, 66.

Tie-Down Roping: 1, (tie) Catfish Brown, Collinsville, Texas, and Marcos Costa, Childress, Texas, 9.3 seconds. 3, Jesse Clark, Portales, N.M., 14.1. 4, Erik Dublanko, Thorsby, Alberta, Canada, 15.5.

Barrel Racing: 1, Sarah Rose McDonald, Brunswick, Ga., 16.42 seconds. 2, Meghan Johnson, Deming, N.M., 16.63. 3, Kendra Dickson, Aubrey, Texas, 16.66. 4, Kali Parker, Wendell, Idaho, 16.68.

Bull Riding: (one ride) 1, Drew Flynn, Sheridan, Wyo., 76 points on 4L & Diamond S Rodeo’s Squeeze Play.

Fifteenth Performance –

Bareback Riding: 1,

Steer Wrestling: 1, K.C. Jones, Decatur, Texas, 4.6 seconds. 2, Timmy Sparing, Helena, Mont., 4.7. 3, Jace Melvin, Fort Pierre, S.D., 5.8. 4, Christian Pettigrew, Fort Sumner, N.M., 9.5.

Team Roping: 1, Jake Orman, Prairie, Miss., and Tyler Domingue, Dekalb, Texas, 5.0 seconds. 2, Tyler Wade, Terrell, Texas, and Kinney Harrell, Marshall, Texas, 5.8. 3, Dustin Davis, Terrell, Texas, and Will Woodfin, Marshall, Texas, 6.6. 4, Cory Kidd V, Statesville, N.C., and Chase Tryan, Lipan, Texas, 11.5.

Saddle Bronc Riding: 1, (tie) Tol Cawley, Crockett, Texas, on Frontier Rodeo’s Priefert Ranches, and Jacobs Crawley, Stephenville, Texas, on Rafter G Rodeo’s #601, 77 points. 3, Sam Spreadborough, Snyder, Texas, 75. 4, Bradlwy Harter, Loranger,La., 71.

Tie-Down Roping: 1, Legend Mills, Stephenville, Texas, 12.3 seconds. 2, Kiel Rowan, Wichita Falls, Texas, 17.6. 3, Cody Ohl, Hico, Texas, 18.5. 4, Seth Emerson, Benton, La., 23.5.

Barrel Racing: 1, Mary Burger, Pauls Valley, Okla., 16.58 seconds. 2, Taylor Jacob, Carmine, Texas, 16.67. 3, Alicia Stockton, Stephenville, Texas, 16.76. 4, Mary Walker, Ennis, Texas, 16.84.

Bull Riding: (one ride) 1, Denton Fugate, Dixon, Mo., 78 points on Frontier Rodeo’s Sudden Attack.

Current Leaders –

Bareback Riding: (first round) 1, Ryan Gray, Cheney, Wash., 83 points on Andrews Rodeo’s Hippy Music. 2, Austin Foss, Terrebonne, Ore., 81. 3, (tie) Winn Ratliff, Leesville, La., Brian Bain, Powell Butte, Ore., and Evan Jayne, Marseille, France, 80. 6, (tie) Kash Wilson, Gooding, Idaho, and Jessy Davis, Power, Mont., 79, (second round) 1, Orin Larsen, Inglas, Manitoba, Canada, 82 points on Andrews Rodeo’s Phantom, 2, (tie) Tanner Aus, Granite Falls, Minn., Colin Adams, Deloraine, Manitoba, Canada, and Tyler Nelson, Victor, Idaho, 81. 5, Ty Taypotat, Regina, Saskatchewan, Canada, 80. 6, (tie) Seth Hardwick, Laramie, Wyo., and Kash Wilson, Gooding, Idaho, 79. (third round) 1, Jordan Pelton, Halliday, N.D., 83 points on J Bar J Rodeo’s Night Jacket. 2, Jessy Davis, 80. 3, (tie) Kash Wilson; Ty Fast Taypotat; Heath Ford, Slocum, Texas; Tyler Nelson, Victor, Idaho, and Yance Day, Tahlequah, Okla., 79. (total on three) 1, Nelson, 238 points, 2, Wilson, 237. 2, Taypotat, 236. 3, Davis, and Winn Ratliff, Leesville, La., 235. 6, Aus, 234.

Steer Wrestling: (second round) 1, (tie) Dirk Tavenner, Rigby, Idaho, and Chancey Larson, Manhattan, Kan., 3.9 seconds. 3, Brock Butterfield, Ponoka, Alberta, Canada, 4.0. 4, Coleman Kohorst, Okotoks, Alberta, Canada, 4.2. 5, (tie) Paul Melvin, Paradise, Texas, and Tyler Pearson, Louisville, Miss., 4.3. (total on two) 1, (tie) Ty Erickson, Helena, Mont., and Chancey Larson, 8.5 seconds. 3, Baylor Roche, Tremonton, Utah, 8.7. 4, Tavenner, 9.0. 5, (tie) Jason Thomas, Benton, Ark., Tyler Pearson, and Nick Guy, Sparta, Wis., 9.5 seconds.

Team Roping: (first round) 1, Jake Orman, Prairie, Miss., and Tyler Domingue, Dekalb, Texas, 5.0 seconds. 2, Chad Masers, Cedar Hill, Tenn., and Travis Graves, Jay, Okla., 5.1. 3, Matt Sherwood, Pima, Ariz., and Quinn Kesler, Holden, Utah, 5.4. 4, (tie) Chase Wiley, Charlotte, Texas, and Ace Pearce, Washington, Texas, and Kolton Schmidt, Barrhead, Alberta, Canada; and Rocky Dallyn, Nanton, Alberta, Canada, 5.6 seconds6, Tyler Wade, Terrell, Texas, and Kinney Harrell, Marshall, Texas, 5.8. (second round) 1, Logan Olson, Flandreau, S.D., and Travis Woodard, Stockton, Calif., 5.3. 2, (tie) Drew Horner, Plano, Texas, and Wesley Johnson, Log Cabin, La., and Matt Sherwood and Quinn Kesler, 5.6. 4, (tie) Caleb Smidt, Bellville, Texas, and Mickey Gomez, Holland, Texas, and Cole Wheeler, Flint, Texas, and Matthew Ingle, Sulphur Springs, Texas, 5.7. 6, Cole Morgan, Ada, Okla., and Joseph Harrison, Overbrook, Okla., 5.8. (total on two) 1, Sherwood and Kesler, 11.0 seconds. 2, Smidt and Gomez, 12.2 seconds. 3, Olsen and Woodard, 12.3 seconds. 4, Wiley and Pearce, 12.5. 5, Zayne Dishion, Bishop, Calif., and Caleb Twisselman, Santa Margarita, Calif., 12.8. 6, Proctor and Long, 13.1.

Saddle Bronc Riding: (first round) 1, Spencer Wright, Milford, Utah, 86 on Dakota Rodeo’s Calamity Jane. 2, Cole Elshere, Faith, S.D., 85. 3, Rusty Wright, Milford, Utah, 81. 4, Joe Lufkin, Sallisaw, Okla., 80. 5, Andy Clarys, Riverton, Wyo., 79. 6, Jesse Wright, Milford, Utah, 78. (second round) 1, Joe Lufkin, on Pickett Rodeo’s Shifter Extender and Travis Sheets, Hyannis, Neb., on Dakota Rodeo’s 100 Proof, 82 points. 3, (tie) Colton Miller, Lance Creek, Wyo., and Cody DeMoss, Heflin, La., 81. 5, (tie) Ryan Mackenzie, Homedale, Idaho, and Ryan Bestol, Hyannis, Neb., 78. (total on two) 1, Lufkin, 162 points. 2, Spencer Wright, 161. 3, Miller, Rusty Wright, and Cody DeMoss, 157. 6, Mackenzie, 155.

Tie-Down Roping: (second round) 1, Sterling Smith, Stephenville, Texas, 8.1 seconds. 2, Michael Perry, Bandera, Texas, 8.4. 3, (tie) Joe Keating, Sour Lake, Texas, and Jordan Ketscher, Squaw Valley, Calif., 8.7. 5, Dane Kissack, Spearfish, S.D., 8.8. 6, Ryle Smith, Oakdale, Calif., 9.1 (total on two) 1, Sterling Smith, 18.0. 2, Monty Lewis, Hereford, Texas 19.1. 3, Jeff Chapman, Sepastapol, Miss., 19.4. 4, Marcos Costa, Childress, Texas, 19.5. 5, Jordan Ketscher, 19.8. 6, Josh Peek, Pueblo, Colo., 20.4.

Barrel Racing: (first round) 1, Sarah Rose McDonald, Brunswick, Ga., 16.42. 2, Mary Burger, Pauls Valley, Okla., 16.58. 3, Fallon Taylor, Whitesboro, Texas, 16.62. 4, Meghan Johnson, Deming, N.M., 16.63. 5, Kendra Dickson, Aubrey, Texas, 16.66. 6, (tie) Alexa Lake, Richmond, Texas; Deb Guelly, Okotoks, Alberta, Canada, and Taylor Jacob, Carmine, Texas, 16.67.

Bull Riding: (first round) 1, Casey Huckabee, Grand Saline, Texas, 84 points on Big Rafter Rodeo’s Salty Dog. 2, (tie) Rylan Wright, Heber City, Utah, and Reid Barker, Comfort, Texas, 83. 4, Clayton Savage, Yoder, Wyo., 82.5, Jordan Hansen, Okotoks, Alberta, 81. 6, (tie) John Jacobs, Little Eagle, S.D., and Steve Woolsey, Payson, Utah, 80. (second round) 1, Brett Stall, Detroit Lakes, Minn., 86 points on Dakota Rodeo’s Fargo. 2, John Jacobs, Little Eagle, S.D., and Clayton Savage, Yoder, Wyo., 85. 4, Proctor, 83. 5, Kastner, 82. 6, (tie) Quentin Vaught, Crain, Mo.; Trent Jacobson, Irwin, Idaho; and Steve Woolsey; 80. (total on two) 1, Savage, 167. 2, Jacobs, 165. 3, Proctor, 162. 4, Woolsey, 160. 5, Kastner, 150. 65, Creswell, 149.

Courtesy of PRCA